Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

První československá koruna - stříbrná pamětní medaile 5 oz
První československá koruna - stříbrná pamětní medaile 5 oz revers První československá koruna - stříbrná pamětní medaile 5 oz krabička s certifikátem

100. výročí - První československá koruna stříbrná pamětní medaile 5 oz

Pocta ikonické minci první republiky ve 155,5 g ryzího stříbra

Není skladem
 • 5 uncí ryzího stříbra
 • Parciální zušlechtění ryzím zlatem
 • Unikátní číslování na hraně, na certifikátu a v luxusním sběratelském boxu
 • Pouze 100 exemplářů pro celý svět
 • Impozantní průměr 65 mm 

Detailní popis

První československá jednokorunová mince slaví tento rok 100. výročí uvedení do oběhu. Ryze česká numismatická značka Bohemia mint vzdává hold této ikonické prvorepublikové minci pamětní medailí raženou do pěti uncí (155,5 g) ryzího stříbra 999/1000 v nejvyšší mincovní kvalitě s parciálním zušlechtěním z ryzího zlata

První jednokorunové mince nové měny samostatného Československého státu začaly jeho občanům v peněženkách cinkat v roce 1922 a setrvaly v nich celých 31 let. Podoba ikonické mince vznikla podle návrhu významného českého sochaře, řezbáře a medailéra Otakara Španiela, žáka Josefa Václava Myslbeka, a bezesporu patří ke skvostům novodobé numismatiky.

V nové Československé republice se Španiel stal takřka oficiálním sochařem. Vynikl hlavně svými reliéfy i portrétními bustami. Navrhoval rovněž mince, medaile i vojenská vyznamenání. V letech 1921 až 1923 se podle jeho návrhů začaly, kromě již zmíněné jednokorunové mince, razit mince v hodnotě 2, 5, 10, 20 a 50 haléřů. V roce 1932 Španiel k těmto nominálům přidal ještě pětadvacetihaléř.


Pamětní medaile o impozantním průměru 65 mm s individuálním číslováním na hraně, na certifikátu a v luxusním boxu nese na averzu ikonický motiv žnečky se srpem a snopem obilí, který je rámován bohatým okružím z lipových listů. Reverzní strana nese symbolickou hodnotu 50 TOLAR ČECHIE odkazující na bohatou tradici mincovnictví českých zemí a propojená heraldická zvířata český lev a moravská a slezská orlice pak zdůrazňují jejich jednotu.

Specifikace

Země původu Česká republika
Rok 2022
Limitace 100 ks
Kov Stříbro (Ag)
Ryzost kovu 999/1000
Hmotnost 5oz (155,5g)
Průměr 65 mm
Kvalita Proof like
Zušlechtění Parciální zušlechtění ryzím zlatem
Certifikát pravosti Ano
Balení Luxusní sběratelský box
 • Moje mincovna CZ s. r. o. vylučuje přijetí nabídky s dodatkem nebo odchylkou ve smyslu ustanovení § 1740 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.
 • Objednávku mohou realizovat pouze osoby starší 18 let.
 • Objednávku obdržíte nejpozději do 14 ti dnů.
 • Nabídka je platná do 31. 12. 2022 nebo do vyprodání skladových zásob.
 • Všeobecné obchodní podmínky k dispozici zde.
 • Každou obdrženou emisi můžete odeslat zpět v termínu do 14 dnů od jejího obdržení. Moje mincovna CZ s. r. o. Vám v takovém případě vrátí náklady na pořízení emise.

Mohlo by se vám také líbit