Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

Historie československé a české jednokoruny – 2. díl

Historie československé a české jednokoruny – 2. díl

Motivy znázorněné na oběžných mincích odrážejí společenské poměry a historické okolnosti doby svého vzniku a staly se tak nedílnou součástí kulturního dědictví. Nejinak je tomu i v případě československé a později české jednokorunové mince. Jak probíhal její poválečný vývoj?

První díl článku 

Měnová reforma roku 1953 ražbu koruny pozastavila, pak přišla legenda

Komunistická měnová reforma z roku 1953 ožebračila mnoho lidí, když zlikvidovala jejich úspory. Razily se nové mince z hliníku, které dodala leningradská mincovna. Jednokorunová mince však mezi nimi chyběla, v této nominální hodnotě existovala pouze bankovka.

To se změnilo v roce 1957, kdy byla řada mincí doplněna o jednokorunu. V peněženkách Čechoslováků se tak začalo objevovat platidlo, které dosáhlo nejdelší platnosti v moderních dějinách našeho mincovnictví. Platit s ním totiž bylo možné až do roku 1993.

Autorkou návrhu nové mince byla sochařka Marie Uchytilová-Kučová, žákyně známého tvůrce předválečných mincí Otakara Španiela. Motiv dívky sázející lípu v sobě ukrýval smutný příběh mladé skautky Bedřišky Synkové, která byla v 50. letech za údajnou vlastizradu odsouzena na několik let vězení. Provinila se tím, že se nechtěla vzdát členství v oddíle, který byl komunistům trnem v oku. Marie Uchytilová se o otřesném příběhu dozvěděla na umělecké škole a podle portrétu Bedřišky zpodobnila sázející dívku. Její návrh na podobu mince zvítězil a mince byla vyražena v milionovém nákladu. O příběhu v pozadí věděla jen hrstka lidí, na veřejnost pronikl až po roce 1989.

Mince platila až do roku 1993, za tu dobu se proměňovala pouze její lícní strana. Nejprve malý státní znak nahradil nový státní znak s hvězdou nad hlavou českého lva a nový opis Československá socialistická republika. V roce 1991 se na líci objevil státní znak ČSFR.

Nová koruna má na sobě korunu

Rozpad federace samozřejmě přinesl potřebu měnové odluky. Vznikly nové bankovky a mince, mezi nimi i ta jednokorunová. Autorkou dnešní mince, která se vyrábí od roku 1993, je sochařka Jarmila Truhlíková-Spěváková. Soutěž vyhrál její motiv zjednodušené svatováclavské koruny, na druhé straně mince je český lev. Koruna je vyrobena z galvanicky pokoveného niklu a je magnetická. Protože Česká republika neměla vlastní mincovnu, razily se první jednokorunové mince v Kanadě, následně vznikla mincovna v Jablonci nad Nisou, kde se naše mince vyrábí dodnes.

Koruna za korunu!

Získejte pamětní medaili ke 100. výročí první československé koruny ZA JEDNU JEDINOU KORUNU (+ poštovné a balné ve výši 99 Kč) na www.korunazakorunu.cz nebo na telefonním čísle 844 05 05 05.