O zavedení nové československé měny se rozhodlo krátce po vzniku Československa. Mladá republika se potřebovala odstřihnout od měnového systému rozpadajícího se Rakouska-Uherska a jeho vysoké inflace. Stáhnout a vyměnit staré peníze trvalo několik let. Zatímco staré bankovky dostaly kolky a platily dál, mince se nevyplatilo jakkoli označovat a začalo se proto urychleně pracovat na nových, ryze československých mincích.
Soutěž vyhrál návrh sochaře, medailéra a vysokoškolského profesora Otakara Španiela. V době první republiky už byl uznávaným umělcem. Pocházel z umělecké rodiny, jeho praděd a děd byli cínaři, stejně jako jeho otec, který se vyučil i rytcem do skla a kovu. Otakar odmalička pomáhal v dílně, následně studoval ve Vídni, v Praze u slavného sochaře Josefa V. Myslbeka, mnoho se naučil i v Paříži jako student Alexandre Charpentiera. Po vzniku republiky se stal předsedou Spolku výtvarných umělců Mánes a profesorem na vysoké škole. Španiel se profiloval jako vynikající medailér, rytec a sochař.
Když mladý stát hledal tvůrce nové měny, Španielovo jméno se nabízelo samo. Z jeho rukou vzešly první haléřové mince, které se do oběhu dostaly v roce 1921. V té době již pracoval i na návrhu první československé koruny, kterou se začalo platit o rok později. Zdobí ji motiv žnečky, ženy, která srpem utíná obilí. Otakar Španiel vytvořil v průběhu první republiky i další haléřové mince, velmi uznávaný je i jeho návrh zlatého svatováclavského dukátu.
Během první republiky se jako takřka oficiální státní umělec dostal i k návrhům soch T. G. Masaryka či památníku Josefa Mánesa. Během války byl internován v táboře ve Svatobořicích, po válce obdržel státní cenu. Jeho jméno nese například ulice a škola v pražských Řepích a také škola v jeho rodné Jaroměři.
Získejte pamětní medaili ke 100. výročí první československé koruny ZA JEDNU JEDINOU KORUNU (+ poštovné a balné ve výši 99 Kč) na www.korunazakorunu.cz nebo na telefonním čísle 844 05 05 05.