Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

První československou korunu zdobí žnečka, vytvořil ji sochař Otakar Španiel

První československou korunu zdobí žnečka, vytvořil ji sochař Otakar Španiel

Tvůrcem prvních československých mincí byl Otakar Španiel (1881–1955), který navrhl i legendární první jednokorunovou československou minci. S jeho jménem se setkávali Čechoslováci každý den, autorův podpis totiž zdobil každou minci, která se jim dostala do ruky.

O zavedení nové československé měny se rozhodlo krátce po vzniku Československa. Mladá republika se potřebovala odstřihnout od měnového systému rozpadajícího se Rakouska-Uherska a jeho vysoké inflace. Stáhnout a vyměnit staré peníze trvalo několik let. Zatímco staré bankovky dostaly kolky a platily dál, mince se nevyplatilo jakkoli označovat a začalo se proto urychleně pracovat na nových, ryze československých mincích.

Soutěž vyhrál návrh sochaře, medailéra a vysokoškolského profesora Otakara Španiela. V době první republiky už byl uznávaným umělcem. Pocházel z umělecké rodiny, jeho praděd a děd byli cínaři, stejně jako jeho otec, který se vyučil i rytcem do skla a kovu. Otakar odmalička pomáhal v dílně, následně studoval ve Vídni, v Praze u slavného sochaře Josefa V. Myslbeka, mnoho se naučil i v Paříži jako student Alexandre Charpentiera. Po vzniku republiky se stal předsedou Spolku výtvarných umělců Mánes a profesorem na vysoké škole. Španiel se profiloval jako vynikající medailér, rytec a sochař.

Když mladý stát hledal tvůrce nové měny, Španielovo jméno se nabízelo samo. Z jeho rukou vzešly první haléřové mince, které se do oběhu dostaly v roce 1921. V té době již pracoval i na návrhu první československé koruny, kterou se začalo platit o rok později. Zdobí ji motiv žnečky, ženy, která srpem utíná obilí. Otakar Španiel vytvořil v průběhu první republiky i další haléřové mince, velmi uznávaný je i jeho návrh zlatého svatováclavského dukátu.

Během první republiky se jako takřka oficiální státní umělec dostal i k návrhům soch T. G. Masaryka či památníku Josefa Mánesa. Během války byl internován v táboře ve Svatobořicích, po válce obdržel státní cenu. Jeho jméno nese například ulice a škola v pražských Řepích a také škola v jeho rodné Jaroměři.

Koruna za korunu!

Získejte pamětní medaili ke 100. výročí první československé koruny ZA JEDNU JEDINOU KORUNU (+ poštovné a balné ve výši 99 Kč) na www.korunazakorunu.cz nebo na telefonním čísle 844 05 05 05.