Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

1. světová válka - 110 let, 20 g AG
1. světová válka - 110 let, 20 g AG 1. světová válka - 110 let, 20 g AG

1. světová válka - 110 let, 20 g AG

Unikátní pamětní ražba. Atentát na Františka Ferdinanda d'Este v Sarajevu vedoucí k dekretu "Mým národům" a první světové válce.

Není skladem
 • Ryzí stříbro 999/1000
 • Raženo v nejvyšší numismatické kvalitě Proof
 • Číslovaný certifikát pravosti přiložen
 • Pouhých 500 exemplářů pro celý svět
 • Elegantní sběratelský box
 • Exkluzivně pouze u Moje mincovna CZ

Detailní popis

Unikátní pamětní ražba z ryzího stříbra připomínající 110. výročí vypuknutí první světové válkyTato jedinečná ražba je striktně limitovaná na pouhých 500 exemplářů celosvětově a je ražena do stříbra o vysoké ryzosti 999/1000. Numismat je vydán tradiční ryze českou Bohemia mincovnou a je exkluzivně distribuován společností Moje mincovna CZ. Každá ražba je individuálně zkontrolována Českým puncovním úřadem, který je zárukou ryzosti drahého kovu.  

Dne 14. října 1918 byla založena Prozatímní vláda Československa. Tato vláda měla tři členy: Tomáš Garrigue Masaryk jako předseda vlády, Edvard Beneš jako ministr zahraničí a Milan Rastislav Štefánik jako ministr vojenství. Brzy poté ji západní státy uznaly jako představitele nového československého státu. Hlavním programovým dokumentem Prozatímní vlády a celého československého odboje se stala Washingtonská deklarace. Toto prohlášení nezávislosti Československa napsal T. G. Masaryk v USA a předal ho 17. října americké vládě a prezidentovi. Deklarace byla 18. října zveřejněna v Paříži. Události 28. října 1918 a následujících dnů představují významný milník v dějinách Čechů a Slováků. Desítky let úsilí o národní sebeurčení, které začaly již národními obrozenci na počátku 19. století, se konečně dočkaly svého výsledku. Na vytvoření samostatného státu měla vliv jak první světová válka, která výrazně oslabila Rakousko-Uhersko, tak i vnitřní vývoj zejména v Čechách, kde se veřejnost i politické vedení postupně přiklonily k myšlence samostatného státu mimo Rakousko-Uhersko.

CO PŘEDCHÁZELO PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLCE:

Atentát na Františka Ferdinanda d'Este, následníka rakousko-uherského trůnu, byl jiskrou, která zapálila již napjaté vztahy mezi evropskými mocnostmi. Tento incident ukázal, jak komplexní a křehké byly mezinárodní vztahy na počátku 20. století a jak jedna událost může vést k rozsáhlému a ničivému konfliktu, jakým byla první světová válka. Atentát vyvolal řetězovou reakci diplomatických a vojenských událostí.

Dne 28.6.1914 při návštěvě Sarajeva byl na Františka Ferdinanda d'Este a jeho manželku Žofii Chotkovou spáchán atentát ne jednou, ale rovnou dvakrátBombový útok, plánovaný skupinkou šesti atentátníků, jejichž vůdcem byl Danilo Ilić, se nezdařil a bomba vybuchla až pod druhým automobilem a zranila zhruba 20 lidí. Z tohoto důvodu se císařský  pár rozhodl změnit svůj program a rozhodli se navštívit zraněné v nemocnici.  Atentátník Gavrilo Princip v tu chvíli postával před obchodem a vedl rozhovor se svým známým, když se proti němu nečekaně objevil automobil s císařským párem. Gavrilo se rozhodl během vteřiny. Přiskočil k automobilu a bezmyšlenkovitě vypálil dvě rány. První kulka zasáhla arcivévodu do krční tepny, druhá kulka trefila jeho choť do břicha. Oba zemřeli ještě ve voze. Části oblečení z tohoto smutného dne je možno vidět na zámku Konopiště, kde arcivévoda žil s rodinou. Gavrilo Princip byl odsouzen ke 20 letům nepodmíněně, zemřel v Terezíně dne 28.4. 1918.

Atentát vyvolal řetězovou reakci diplomatických a vojenských událostí. Rakousko-Uhersko, podporované Německem, obvinilo Srbsko z podpory terorismu a 23. července 1914 předložilo ultimátum s neakceptovatelnými podmínkami. Když Srbsko na ultimátum částečně odmítlo přistoupit, Rakousko-Uhersko vyhlásilo 28. července 1914 válku Srbsku.

Vyhlášení války mezi Rakousko-Uherskem a Srbskem vedlo k aktivaci systému spojeneckých smluv. Rusko, které bylo spojencem Srbska, zahájilo mobilizaci proti Rakousko-Uhersku. Německo, spojenecké Rakousko-Uhersku, vyhlásilo válku Rusku 1. srpna 1914 a Francii, spojenci Ruska, 3. srpna 1914. Německý postup přes Belgii přiměl Spojené království, aby 4. srpna 1914 vyhlásilo válku Německu.

Dekret vydaný císařem Františkem Josefem I. dne 28.7. 1914 začínal slovy: "Mým národům!" a pokračoval s vysvětlením, proč je válka považována za nezbytnou. Zdůrazňoval nutnost obrany cti a bezpečnosti Rakouska-Uherska a vyjádřil přesvědčení, že válka je nevyhnutelná kvůli srbské agresi a podvratné činnosti. Dekret "Mým národům" byl počátkem jednoho z nejtragičtějších konfliktů v historii. Rozhodnutí Rakouska-Uherska vstoupit do války mělo dalekosáhlé důsledky, které formovaly osud Evropy a celého světa na další desetiletí. První světová válka nejenže přinesla obrovské utrpení, ale také položila základy pro další globální konflikty a změnila politický a sociální řád v mnoha zemích.

První světová válka trvala od roku 1914 do roku 1918 a byla jedním z nejničivějších konfliktů v dějinách lidstva. Válka se vedla na několika frontách, zejména na západní frontě (ve Francii a Belgii) a na východní frontě (východní Evropa). Konflikt se brzy stal zákopovou válkou s obrovskými ztrátami na obou stranách.

Specifikace

Země původu Česká republika
Rok 2024
Limitace 500 ks
Kov Stříbro (Ag)
Ryzost kovu 999/1000
Hmotnost 20 g
Průměr 40 mm
Kvalita Proof
Mincovna Bohemia mincovna
Certifikát pravosti Ano
Balení Elegantní sběratelský box, ochranná kapsle
 • Moje mincovna CZ s. r. o. vylučuje přijetí nabídky s dodatkem nebo odchylkou ve smyslu ustanovení § 1740 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.
 • Objednávku mohou realizovat pouze osoby starší 18 let.
 • Objednávku obdržíte nejpozději do 14 ti dnů.
 • Nabídka je platná do 30. 12. 2024 nebo do vyprodání skladových zásob.
 • Všeobecné obchodní podmínky k dispozici zde.
 • Každý produkt můžete odeslat zpět v termínu do 14 dnů od jeho obdržení. Moje mincovna CZ s. r. o. Vám v takovém případě vrátí náklady na pořízení produktu.

Mohlo by se vám také líbit