Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

1. světová válka - 110 let, 20 g
1. světová válka - 110 let, 20 g 1. světová válka - 110 let, 20 g

1. světová válka - 110 let, 20 g

Unikátní pamětní ražba. Atentát na Františka Ferdinanda d'Este v Sarajevu vedoucí k dekretu "Mým národům" a první světové válce.

Skladem
2 990 Kč
 • Ryzí stříbro 999/1000
 • Raženo v nejvyšší numismatické kvalitě Proof
 • Číslovaný certifikát pravosti přiložen
 • Pouhých 500 exemplářů pro celý svět
 • Elegantní sběratelský box
 • Exkluzivně pouze u Moje mincovna CZ

Detailní popis

Unikátní pamětní ražba z ryzího stříbra připomínající 110. výročí vypuknutí první světové války. Tato jedinečná ražba je striktně limitovaná na pouhých 500 exemplářů celosvětově a je ražena do 20g stříbra o vysoké ryzosti 999/1000. Numismat je vydán tradiční ryze českou Bohemia mincovnou a je exkluzivně distribuován společností Moje mincovna CZ. Každá ražba je individuálně zkontrolována Českým puncovním úřadem, který je zárukou ryzosti drahého kovu.  

Tragické události z 28. června 1914 a následujících dnů představují i významný milník v dějinách Čechů a Slováků. Na vytvoření samostatného státu měla vliv jak první světová válka, která výrazně oslabila Rakousko-Uhersko, tak i vnitřní vývoj zejména v Čechách, kde se veřejnost i politické vedení postupně přiklonily k myšlence samostatného státu mimo Rakousko-Uhersko.

CO PŘEDCHÁZELO PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLCE:

Atentát na Františka Ferdinanda d'Este, následníka rakousko-uherského trůnu, byl jiskrou, která zapálila již napjaté vztahy mezi evropskými mocnostmi. Tento incident ukázal, jak komplexní a křehké byly mezinárodní vztahy na počátku 20. století a jak jedna událost může vést k rozsáhlému a ničivému konfliktu, jakým byla první světová válka. Atentát vyvolal řetězovou reakci diplomatických a vojenských událostí.

Dne 28.6.1914 při návštěvě Sarajeva byl na Františka Ferdinanda d'Este a jeho manželku Žofii Chotkovou spáchán atentát ne jednou, ale rovnou dvakrátBombový útok, plánovaný skupinkou šesti atentátníků, jejichž vůdcem byl Danilo Ilić, se nezdařil a bomba vybuchla až pod druhým automobilem a zranila zhruba 20 lidí. Z tohoto důvodu se císařský  pár rozhodl změnit svůj program a rozhodli se navštívit zraněné v nemocnici.  Atentátník Gavrilo Princip v tu chvíli postával před obchodem a vedl rozhovor se svým známým, když se proti němu nečekaně objevil automobil s císařským párem. Gavrilo se rozhodl během vteřiny. Přiskočil k automobilu a bezmyšlenkovitě vypálil dvě rány. První kulka zasáhla arcivévodu do krční tepny, druhá kulka trefila jeho choť do břicha. Oba zemřeli ještě ve voze. Části oblečení z tohoto smutného dne je možno vidět na zámku Konopiště, kde arcivévoda žil s rodinou. Gavrilo Princip byl odsouzen ke 20 letům nepodmíněně, zemřel v Terezíně dne 28.4. 1918.

Atentát vyvolal řetězovou reakci diplomatických a vojenských událostí. Rakousko-Uhersko, podporované Německem, obvinilo Srbsko z podpory terorismu a 23. července 1914 předložilo ultimátum s neakceptovatelnými podmínkami. Když Srbsko na ultimátum částečně odmítlo přistoupit, Rakousko-Uhersko vyhlásilo 28. července 1914 válku Srbsku.

Vyhlášení války mezi Rakousko-Uherskem a Srbskem vedlo k aktivaci systému spojeneckých smluv. Rusko, které bylo spojencem Srbska, zahájilo mobilizaci proti Rakousko-Uhersku. Německo, spojenecké Rakousko-Uhersku, vyhlásilo válku Rusku 1. srpna 1914 a Francii, spojenci Ruska, 3. srpna 1914. Německý postup přes Belgii přiměl Spojené království, aby 4. srpna 1914 vyhlásilo válku Německu.

Dekret vydaný císařem Františkem Josefem I. dne 28.7. 1914 začínal slovy: "Mým národům!" a pokračoval s vysvětlením, proč je válka považována za nezbytnou. Zdůrazňoval nutnost obrany cti a bezpečnosti Rakouska-Uherska a vyjádřil přesvědčení, že válka je nevyhnutelná kvůli srbské agresi a podvratné činnosti. Dekret "Mým národům" byl počátkem jednoho z nejtragičtějších konfliktů v historii. Rozhodnutí Rakouska-Uherska vstoupit do války mělo dalekosáhlé důsledky, které formovaly osud Evropy a celého světa na další desetiletí. První světová válka nejenže přinesla obrovské utrpení, ale také položila základy pro další globální konflikty a změnila politický a sociální řád v mnoha zemích.

První světová válka trvala od roku 1914 do roku 1918 a byla jedním z nejničivějších konfliktů v dějinách lidstva. Válka se vedla na několika frontách, zejména na západní frontě (ve Francii a Belgii) a na východní frontě (východní Evropa). Konflikt se brzy stal zákopovou válkou s obrovskými ztrátami na obou stranách.

Specifikace

Země původu Česká republika
Rok 2024
Limitace 500 ks
Kov Stříbro (Ag)
Ryzost kovu 999/1000
Hmotnost 20 g
Průměr 40 mm
Kvalita Proof
Mincovna Bohemia mincovna
Certifikát pravosti Ano
Balení Elegantní sběratelský box, ochranná kapsle
 • Moje mincovna CZ s. r. o. vylučuje přijetí nabídky s dodatkem nebo odchylkou ve smyslu ustanovení § 1740 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.
 • Objednávku mohou realizovat pouze osoby starší 18 let.
 • Objednávku obdržíte nejpozději do 14 ti dnů.
 • Nabídka je platná do 30. 12. 2024 nebo do vyprodání skladových zásob.
 • Všeobecné obchodní podmínky k dispozici zde.
 • Každý produkt můžete odeslat zpět v termínu do 14 dnů od jeho obdržení. Moje mincovna CZ s. r. o. Vám v takovém případě vrátí náklady na pořízení produktu.

Mohlo by se vám také líbit