Před sto lety, 18. května 1923, se ze stanu vypůjčeného od skautů v pražských Kbelích poprvé v éteru ozvalo: Haló, haló… Svou činnost tak zahájil Československý rozhlas.
Před sto lety, 18. května 1923, se ze stanu vypůjčeného od skautů v pražských Kbelích poprvé v éteru ozvalo: Haló, haló… Svou činnost tak zahájil Československý rozhlas.
Čechie je legendární patronkou českých zemí a ochránkyní našeho národa. Od 19. století s touto mytickou postavou pracovali čeští obrozenci, aby povzbudili a vyzdvihli náš národ v reakci na německý nacionalismus. Postupně se Čechie stala zosobněním českého národa a odkazem na naše slovanské kořeny.
Legendární patronka a ochránkyně českých zemí inspirovala hlavně v 19. a na počátku 20. století řadu umělců – sochařů, malířů nebo básníků. Díky tomu se s jejím odkazem můžeme můžete setkat na mnoha místech v celé republice. Objevte je s námi.
Největší ekonomickou katastrofou v moderních dějinách byla světová hospodářská krize, takzvaná Velká deprese. Vypukla v roce 1929 a z Ameriky se postupně rozšířila do celého světa.
Jedna z nejdražších mincí světa, kterou by chtěl mít ve své sbírce každý sběratel. A jak už to u nejvzácnějších exemplářů bývá, i americká zlatá mince Double Eagle má za sebou poutavý příběh.
Bohemia mincovna vydala v roce 2022 limitovanou edici pamětních medailí k 20. výročí neziskové organizace Nedoklubko. Výhradní distributor, společnost Moje mincovna CZ, na konci roku převedl podíl z výtěžku z prodeje pamětní ražby na transparentní účet spolku Nedoklubko pro podporu rodin předčasně narozených dětí.
V polovině roku 1992 už bylo jasné, že se Československo rozpadá. Začaly přípravy na měnovou odluku, na jejímž konci každý nástupnický stát získal svou vlastní měnu.
Samostatná Česká republika vznikla 1. ledna 1993. Byl to den, kdy definitivně zaniklo Československo a namísto něho se zrodily dva samostatné státy.
Aloise Rašína v roli ministra financí nově vzniklého Československa čekal těžký úkol. Republika se musela co nejrychleji odpoutat od rakousko-uherské měny, k čemuž ekonomy poháněla i vysoká inflace, která velmi rychle narůstala.
Alois Rašín byl prvním československým ministrem financí, politikem, ekonomem a duchovním otcem československé koruny. V letošním roce si připomínáme smutné výročí jeho úmrtí na následky jediného dokonaného atentátu na vysokého ústavního činitele v našich moderních dějinách.
Marie Terezie patří mezi nejznámější české panovníky a byla první a zároveň jedinou vládnoucí ženou na českém trůně. Její otec Karel VI. z obav, aby se nerozdrobilo habsburské dědictví, již před jejím narozením prosadil takzvanou pragmatickou sankci, která umožňovala nástupnictví v ženské linii.
Nezisková organizace Nedoklubko již 20 let pomáhá rodinám předčasně narozených dětí a aktivně podporuje výzkum v oblasti neonatologie. Toto významné výročí bylo pro ryze českou numismatickou značku Bohemia mincovna inspirací k vydání limitované edice originálních pamětních medailí
Světový numismatický veletrh v Chicagu pořádaný Americkou numismatickou asociací je největší akcí svého druhu ve Spojených státech amerických a jednou z největších na světě.
Útok na Heydricha ukázal odhodlání bránit se a přispěl k poválečnému politickému uznání Československa.
Jedinečná akce protinacistického odboje, na jejímž konci byl zabit Reinhard Heydrich, třetí nejvlivnější muž Hitlerovy říše, se odehrála před osmdesáti lety.
Od Německa po Ameriku ji považují za svou, píseň Škoda lásky přitom pochází z pražské Zbraslavi. Melodii většina zahraničních verzí přejala, úplně jiné jsou však texty. Zatímco v české písni se zpívá o nešťastné lásce a celé ladění je spíše melancholické, v angličtině jde o vysloveně radostnou píseň, o čemž svědčí již název Roll out the Barrel, tedy Vyvalte sudy. Německá verze, jak už její název napovídá, vypráví o lásce k dívce Rosamundě.
Píseň Škoda lásky z roku 1927 patří zřejmě k nejznámějším českým písním ve světě. Skladba Jaromíra Vejvody byla přeložena do třech desítek jazyků a v mnohých z nich zlidověla natolik, že ji obyvatelé nejedné země považují za svou. Americká verze pod názvem Beer Barrel Polka provázela vojáky na frontě druhé světové války, Němci ji znají jako Rosamunde a třeba ve Finsku ji dokonce považují za píseň vánoční. V repertoáru měly tuto melodii slavné orchestry Glenna Millera nebo Bennyho Goodmana. Na palubě raketoplánu Discovery se Škoda lásky dostala dokonce až do vesmíru.
Už při vzniku Československa stál před jeho představiteli veliký úkol. Nová republika se musela co nejrychleji odpoutat od rakousko-uherské měny, k čemuž ekonomy poháněla i vysoká inflace, která v rozpadajícím se Rakousku-Uhersku velmi rychle rostla. Rakousko-Uhersko prohrálo válku a mělo platit vysoké reparace a v tom spočívalo velké nebezpečí i pro vznikající československý stát.
Hudebník, kapelník, skladatel a autor legendární písně Škoda lásky Jaromír Vejvoda se narodil před 120 lety, 28. března 1902 na pražské Zbraslavi. Melodii, která později zlidověla nejen v Čechách, ale i v Německu či za oceánem, složil v roce 1927 pod názvem Modřanská polka. Přestože po značnou část života neměl Vejvoda možnost věnovat se hudbě naplno, napsal za svou skladatelskou kariéru přes osm desítek dalších písní.
Její socha se vyjímá před Národním muzeem v Praze, její obraz na slavné oponě Národního divadla. Čeští buditelé pracovali s jejím odkazem v období národního obrození, později však upadla téměř v zapomnění. Úctu k Čechii, legendární patronce Českých zemí, nyní oživuje limitovaná ražba pamětních medailí tradiční ryze české numismatické značky Bohemia Mint. Pamětní medaile s motivem Čechie je možné objednat do každé domácnosti v Česku ZDARMA.
Pátrání po zlatě začalo už ve starověku, v pozdějších dobách se ho vydávali hledat různí dobrodruzi. Opravdový boom snahy o objevení a vytěžení zdrojů drahého kovu přišel v 19. století v Americe, kde se díky dynamickému rozvoji tisku rychle rozkřiklo, že se v některých oblastech podařilo nalézt větší množství vzácné suroviny. Následná snaha zbohatnout hnala obrovské masy lidí do dříve neobydlené divočiny, kde doufali v nález zlatého valounu. Zdaleka ne každému se to ale podařilo…
Tradiční ryze česká numismatická značka Bohemia Mint pokračuje v naplňování svého poslání přinášet na trh originální dokonale výtvarně i řemeslně zpracované numismaty, a navazovat tak na bohatý odkaz českého mincovnictví. Aktuální novinka z produkce Bohemia Mint, limitovaná pamětní ražba s motivem svatováclavské koruny, nám připomíná letošní 675. výročí vzniku tohoto nejvzácnějšího klenotu naší země.
Ředitel společnosti Moje mincovna CZ, Libor Veselý, se při přípravě reklamního spotu k pamětní medaili Koruna svatého Václava v natáčecím studiu setkal s mistrem mluveného slova panem Pavlem Soukupem, který k videu namluvil komentář.
Zlato lidé znají a využívají už nejméně 6 000 let, což dokazují jak archeologické nálezy, tak i písemné prameny včetně Bible. Jako platidlo se používalo už ve starověkém Egyptě, u nás jako první začali tuto vzácnou surovinu rýžovat a vyrábět z něj mince Keltové. Obrovský rozvoj těžby i významu zlata jako platidla pak přinesl středověk. Od té doby až doposud je tento kov považován za dobrého uchovatele hodnoty a svou investiční funkci zlato neztratilo ani dnes.