Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

80. výročí operace Anthropoid, medaile z ryzího zlata 1/10 oz od Bohemia Mint
80. výročí operace Anthropoid, medaile z ryzího zlata 1/10 oz od Bohemia Mint 80 let – Operace Anthropoid, zlatá pamětní medaile, 1/10 oz

80 let – Operace Anthropoid, zlatá pamětní medaile, 1/10 oz

80. výročí největší diverzní akce československého válečného odboje na pamětní medaili z ryzího zlata

Není skladem
 • 1/10 unce ryzího zlata 999/1000
 • Číslovaný certifikát pravosti přiložen
 • Přísná limitace pouhých 100 exemplářů pro celý svět
 • Elegantní sběratelský box
 • Exkluzivně pouze u Moje mincovna CZ

Detailní popis

Hrdinství vojáků operace Anthropoid a jejich spolupracovníků nepřestáváme obdivovat dodnes. K uctění jejich památky a k připomenutí 80. výročí této největší diverzní akce československého válečného odboje vydala tradiční ryze česká numismatická značka Bohemia Mint pamětní medaili v limitované edici 100 exemplářů, kterou máme tu čest exkluzivně distribuovat.

Medaile je ražena do 1/10 unce ryzího zlata 999/1000 v numismatické kvalitě Proof. Na averzu pamětní medaile jsou nad realistickým výjevem útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha vyobrazeny portréty jeho vykonavatelů, statečných parašutistů Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka. Reverzní strana nese symbolickou hodnotu 30 TOLAR ČECHIE odkazující na bohatou tradici mincovnictví českých zemí a propojená heraldická zvířata český lev a moravská a slezská orlice pak zdůrazňují jejich jednotu.

Hrdinný skutek československých parašutistů byl jedinečnou akcí protinacistického odboje. Vojáci byli cvičeni na území Velké Británie a úspěch celé akce významně závisel na velkém množství spolupracovníků v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava. Nejvíce podporovatelů vzešlo z odbojové skupiny Jindra, která vznikla z členů zakázaného Sokola. Většina z nich za svou odvahu bohužel zaplatila životem.

Dne 27. května 1942 pár minut po desáté hodině vyrazil nic netušící Heydrich ze svého sídla v Panenských Břežanech na Pražský hrad. Na křižovatce mezi dnešní ulicí Zenklova a V Holešovičkách se nejprve Gabčík pokusil vystřelit, ale jeho samopal STEN Mk II se zasekl. Kubiš proto rychle zasáhl speciálně upravenou bombou. Ta zničila zadní část vozu a německý kat byl těžce zraněn. Zemřel na otravu krve 4. června 1942.

Poprava kata českého národa byla úspěšně vykonána, ale dopady následné heydrichiády byly zdrcující. Výsledek operace způsobil obrovské množství vražd z rukou nacistů a vypálení obcí Lidice a Ležáky.

Výsadkářům se s pomocí odboje podařilo ukrývat až do 18. června 1942 v kryptě pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje v dnešní Resslově ulici v Praze. Německé represe nakonec vedly k prozrazení úkrytu. Na gestapo patrně pod psychickým tlakem vyplývajícím z brutálních činů okupantů zamířil Karel Čurda, další z výsadkářů, který se pohyboval na území protektorátu. Jeho výpověď vedla k prozrazení spolupracovníků odbojářů a úkrytu v kostele. V brzkých ranních hodinách 18. června započala velká ozbrojená akce, kterou nikdo z ukrytých výsadkářů nepřežil.

Útok na Heydricha ukázal odhodlání Čechoslováků bránit se a přispěl k poválečnému politickému uznání Československa.

Specifikace

Země původu Česká republika
Rok 2022
Nominální hodnota Symbolická nominální hodnota 30 Tolar Čechie
Limitace 100
Kov Zlato (Au)
Ryzost kovu 999/1000
Hmotnost 1/10 oz
Průměr 16,54 mm
Kvalita Proof
Certifikát pravosti Ano, číslovaný
Balení Elegantní sběratelský box, ochranná kapsle
 • Moje mincovna CZ s. r. o. vylučuje přijetí nabídky s dodatkem nebo odchylkou ve smyslu ustanovení § 1740 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.
 • Objednávku mohou realizovat pouze osoby starší 18 let.
 • Objednávku obdržíte nejpozději do 14 ti dnů.
 • Nabídka je platná do 30. 12. 2024 nebo do vyprodání skladových zásob.
 • Všeobecné obchodní podmínky k dispozici zde.
 • Každý produkt můžete odeslat zpět v termínu do 14 dnů od jeho obdržení. Moje mincovna CZ s. r. o. Vám v takovém případě vrátí náklady na pořízení produktu.

Mohlo by se vám také líbit