Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

V krvavé americké občanské válce bojovali i Češi

V krvavé americké občanské válce bojovali i Češi

Velmi nelítostná a krvavá občanská válka v Americe vypukla roku 1861. Předcházely jí velké politické rozbroje především kvůli otrokářství, následovalo odtržení jižních států od severních. Do bojů jižní Konfederace proti severní Unii zasáhly také Češi.

Za oceánem totiž v té době žily desítky tisíc Čechů, kteří se rozhodli opustit Rakousko-Uhersko a za oceánem zkusit dosáhnout amerického snu. Nebyli žádnou výjimkou, do Spojených států tehdy proudily davy přistěhovalců z celé Evropy. Nejsilnější česká vlna za velkou louži zamířila v 50. letech 19. století.

Jejich hlavním cílem byl sever, nejvíce se jich zabydlelo v Chicagu, takže bylo logické, že se v občanské válce ocitli na straně protiotrokářské armády. Přes relativně vysoký počet krajanů nevznikla žádná ucelená česká jednotka, s jakými se setkáváme třeba u Němců nebo Irů. Čechy tak najdeme roztroušené po mnoha různých jednotkách. V seveřanské armádě získali někteří krajané důstojnické hodnosti. Například jindřichohradecký rodák Antonín Pokorný udělal kariéru v několika newyorských jednotkách a skončil jako podplukovník. Další se vyznamenali jako dělostřelci nebo infanteristé.

Čechy bychom našli i na jižanské straně, ale nebylo jich zdaleka tolik. Větší množství krajanů žilo v Texasu, ale na rozdíl od bojovníků Severu se tolik neztotožňovali s cíli Konfederace a spíše se odvodům vyhýbali, případně dezertovali. Největší skupina texaských imigrantů, čtrnácti mužů, sloužila v kumpanii jedné texaské legie.

Občanská válka v Americe, ve které navíc bojovali krajané, zajímala i obyvatele českých zemí. Americký vzor svobody a federace byl něčím, na co slyšeli emancipující se Čechové v Rakousku-Uhersku. A ani během války neustal jejich příliv za oceán.

Válka skončila vítězstvím Severu, který byl lidnatější i průmyslovější. Spojené státy tak zůstaly jednotné a zrušily otroctví. Pomohli k tomu i čeští bojovníci.

Přidejte do své sbírky exkluzivní set dvou historických stříbrných mincí doplněný dobovými novinami z doby války Severu proti Jihu, jedné z nejvýznamnějších kapitol americké historie.