Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

Oficiální zlatý pětidolar box
Oficiální zlatý pětidolar

Americký 5 dolar, Head of Liberty/Eagle, 1839-1908, zlatá mince

Oficiální americká pětidolarová zlatá mince Liberty

Není skladem
 • Originální historický artefakt z přelomu 19. a 20.  století ve velmi dobré kvalitě
 • Mince ražena do zlata vysoké ryzosti (900/1000)
 • Ideální příležitost pro uchování trvalé hodnoty
 • Mince byla ražena v US Mint (Mincovna Spojených států amerických)
 • Mezi sběrateli patří americké mince mezi extrémně vyhledávané
 • Certifikát původu zaručuje pravost a původ mince

Detailní popis

Zlatý americký pětidolar Liberty je historický originál z přelomu 19. a 20. století. Tato mince byla jako oběžné platidlo tehdejší doby ražena do více než 8 gramů zlata vysoké ryzosti 900/1000.

První americké mince byly raženy od roku 1792 na základě Mincovního zákona, který mimo jiné stanovil pravidlo, že jedna strana amerických mincí musí zobrazovat „působivý symbol svobody“. Tak se Miss Liberty stala ozdobou amerických mincí a následně vešla ve známost jako Socha Svobody, symbol naděje a vřelého přivítání pro cestující připlouvající do newyorského přístavu.

Nyní patří americký dolar, oficiální měna Spojených států amerických, mezi nejvýznamnější světové měny. Znak dolaru, který je všeobecně známý a do značné míry dnes představuje symbol peněz jako takových, vznikl překrytím písmen U a S. Slovo dolar má své kořeny v Česku, je odvozeno od názvu mince tolar, která se v 16. století razila v krušnohorském Jáchymově.

Averz mince znázorňuje portrét Miss Liberty, jejíž čelenka nese nápis „LIBERTY“, Svoboda. Třináct pěticípých hvězd po obvodu mince představuje třináct původních, zakládajících států Unie. Rubovou stranu mince zdobí orel bělohlavý, národní symbol Spojených států amerických, reprezentující majestátnost a eleganci. Ve svých pařátech drží šípy a na hrudi štít. Nápis „In God We Trust“, Věříme v Boha, ve stuze nad hlavou dravce se na mincích objevuje již od roku 1864, ale až v roce 1956 byl stanoven zákonem jako oficiální motto Spojených států amerických.

Zlatá mince americký pětidolar Liberty je dodávána v ochranné kapsli a uložena do elegantního boxu spolu s certifikátem pravosti.

Specifikace

Země původu USA
Rok 1866-1908
Nominální hodnota 5 USD
Kov Zlato (Au)
Ryzost kovu 900/1000
Hmotnost 8,36 g
Průměr 21,6 mm
Kvalita Velmi dobrá
Certifikát pravosti Ano
Balení Elegantní sběratelský box
 • Moje mincovna CZ s. r. o. vylučuje přijetí nabídky s dodatkem nebo odchylkou ve smyslu ustanovení § 1740 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.
 • Objednávku mohou realizovat pouze osoby starší 18 let.
 • Objednávku obdržíte nejpozději do 14 ti dnů.
 • Nabídka je platná do 31. 12. 2023 nebo do vyprodání skladových zásob.
 • Všeobecné obchodní podmínky k dispozici zde.
 • Každý produkt můžete odeslat zpět v termínu do 14 dnů od jeho obdržení. Moje mincovna CZ s. r. o. Vám v takovém případě vrátí náklady na pořízení produktu.

Mohlo by se vám také líbit