Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

Bitva o Británii - Pamětní bankovky v elegantním blistru
Bitva o Británii - Pamětní bankovky v elegantním blistru Bitva o Británii - Pamětní bankovky v elegantním blistru Bitva o Británii - Pamětní bankovky v elegantním blistru Bitva o Británii - Pamětní bankovky v elegantním blistru Bitva o Británii - Pamětní bankovky v elegantním blistru Bitva o Británii - Pamětní bankovky v elegantním blistru Bitva o Británii - Pamětní bankovky v elegantním blistru Bitva o Británii - Pamětní bankovky v elegantním blistru

Bitva o Británii - Pamětní bankovky v elegantním blistru

Exkluzivní sada pamětních bankovek s ikonickými letadly Československých perutí v RAF

Není skladem
  • Exkluzivní pamětní bankovky 
  • Každá bankovka opatřena jedinečným sériovým číslem
  • Luxusní album pro prezentaci
  • Příběhová karta součástí

Detailní popis

Unikátní set tří pamětních bankovek Bitva o Británii. Na jejich předních stranách jsou vyobrazena ikonická britská letadla - stíhačky Hawker Hurricane, Supermarine Spitfire a bombardér Avro Lancaster, na kterých létali také piloti československých perutí v RAF. Autorem nádherného designu bankovek je akademický malíř Rudolf Cigánik. Bankovky jsou označeny množstvím bezpečnostních prvků, například vodotiskem v podobě personifikace Britských ostrovům, slavné Britannie s trojzubcem a lvem, nebo heraldickými zvířaty čtyř národů Spojeného království vytištěnými ultrafialovými barvami. Každá bankovka je unikátní – má své sériové číslo, hologram, vodoznak i mikrotexty.

Tisíce statečných Čechů a Slováků se nesmířily s obsazením Československa v březnu 1939 a odešly bojovat proti nacismu do zahraničí. Vstupovaly také do britského Královského letectva RAF. Francie padla, Hitler projížděl dobytou Paříží a všem bylo jasné, že na řadě je Velká Británie. Ostrovní království od kontinentu dělí moře, bylo tak zřejmé, že bitva o Británii se nejdříve povede ve vzduchu. Mnozí Čechoslováci bojující ve Francii zamířili do Anglie. Ta měla celkem dost letadel, kterým ale zoufale chyběli piloti. Zkušené a odvážné piloty z Československa prakticky ihned zařadila do Královského letectva RAF. Češi a Slováci tak už v srpnu roku 1940 na Spitfirech a Hurricanech sváděli letecké bitvy s německou Luftwaffe nad kanálem La Manche i nad německým územím. Celkově vznikly v Británii čtyři československé perutě, tři stíhací a jedna bombardovací, další Češi a Slováci působili v britských a jedné polské peruti. Jak následně popisovali váleční piloti, kdo jednou vzlétl do vzduchu, neměl jistotu, zda přežije. Letci byli většinou mladí odvážní kluci, kteří si v operačních pauzách užívali života s vědomím, že se z příštího letu nemusí vrátit živí. I díky jejich umění a statečnosti Británie ubránila svůj vzdušný prostor a odradila tak německou armádu od invaze. Celkem prošlo československými perutěmi 2 500 mužů, pět set pilotů se konce války nedožilo. Trpěly i rodiny pilotů, které Němci internovali v táborech, na piloty samotné se nahlíželo jako na vlastizrádce. Když po konci války muži na létajících strojích dorazili do osvobozeného Československa, davy lidí je oslavovaly jako hrdiny. Zkušení vojáci vstoupili do československé armády. Jen po pár letech se ale váleční hrdinové dočkali tvrdé perzekuce. Komunistický režim v nich viděl západní špiony, vyházel je z armády a mnozí skončili ve vězení a lágrech. Rehabilitace se dočkali až po roce 1989.

Bankovky jsou dodávány v tématickém albu s příběhovou kartou.

Specifikace

Země původu Velká Británie
Rok 2023
Nominální hodnota 3x 1 libra
Hmotnost x
Průměr 139 mm x 76 mm
Balení Elegantní blistr s ochrannou fólií na bankovky
  • Moje mincovna CZ s. r. o. vylučuje přijetí nabídky s dodatkem nebo odchylkou ve smyslu ustanovení § 1740 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.
  • Objednávku mohou realizovat pouze osoby starší 18 let.
  • Objednávku obdržíte nejpozději do 14 ti dnů.
  • Nabídka je platná do 31. 12. 2023 nebo do vyprodání skladových zásob.
  • Všeobecné obchodní podmínky k dispozici zde.
  • Každý produkt můžete odeslat zpět v termínu do 14 dnů od jeho obdržení. Moje mincovna CZ s. r. o. Vám v takovém případě vrátí náklady na pořízení produktu.