Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

Před střepy z vysypaného okna mě ochránila boudička kočárku

Před střepy z vysypaného okna mě ochránila boudička kočárku

Ve středu 14. února 1945 krátce po poledni zažila Praha nejtragičtější letecký útok 2. světové války. Nálet provedený spojeneckými bombardéry byl důsledkem navigační chyby. Místo seřaďovacího nádraží v německých Drážďanech byla bombardována Praha. Přečtěte si autentické vyprávění naší vážené zákaznice, paní Hany z pražských Vinohrad.

„Když byla 14. února 1945 bombardována Praha, to už jsem byla na světě. Byl to nečekaný polední nálet. Podle vyprávění rodičů, se ozval silný hukot blížících se letadel a dunění padajících bomb. Někteří obyvatelé domu, především muži, tedy i můj otec, byli v zaměstnání a doma byly matky s dětmi a starší lidé. Protože nálet nebyl ohlášen, nikdo se nešel ukrýt do sklepa, tak jak bylo zvykem při zvuku sirén, které před nálety varovaly... Otřásal se nám barák, vysypala se skla ze všech oken i balkonových dveří na chodbách, takže to byla nepopsatelná hrůza a děs. U nás do bloku domů byla svržena jedna bomba a vybuchla. Dalších několik bomb vybuchlo v blízkém okolí. Tady na Vinohradech nálet končil a letadla zde svrhla ještě všechny zbylé nálože. Zasažen byl i Žižkov směrem dolů z Vinohrad. Dnes chodím kolem nových domů, které zde byly po válce postaveny po těch vybombardovaných Tehdy to Vinohrady hodně odnesly,“ vypráví paní Hana.

Praha byla bombardována především v širší oblasti smíchovského nádraží. Těžce postiženy byly však i převážně obytné čtvrti jako Nové Město, Vinohrady, Žižkov, Nusle, Podolí, Vršovice či Vyšehrad. V důsledku toho se 14. únor zapsal jako nejtragičtější den v historii Prahy co do počtu obětí civilních občanů.

„Maminka byla s námi třemi dětmi v bytě ve čtvrtém patře. Já byla mimino v kočárku, bylo mi asi půl roku. V domě se vysypala okna, střepy všude, dům se otřásal. Stěny popraskané. Já tady dodnes bydlím. To vím všechno z vyprávění. Maminka mě měla doma v kočáru, naštěstí boudou zakrytou a otočenou k oknu, takže když se vysypalo, bouda mě ochránila a střepy dopadly naštěstí jen na nohy, takže se mi nic nestalo. Ale jedna z mých sester, které bylo skoro 5 let, z toho měla šok a celý život si nesla jakési trauma z toho náletu. Můj otec tehdy pracoval v Revoluční ulici dole u Vltavy a běžel po náletu přes Žižkov domů. Naštěstí našel náš dům stát a nás živé. Dodnes jsou v našem domě trhliny ve zdivu. Když tady teď chceme něco opravovat, musíme se radit s odborníky." Od paní Hany jsme se také dozvěděli, že sklepy domů, které se používaly jako kryty, byly navzájem propojené s vedlejšími domy. V případě, že jeden dům spadl, mohli lidé vyjít ven druhým domem.

Paní Hana je naší pravidelnou zákaznicí a nás velmi těší její slova: „Pro mě ty vaše ražby mají i další cenu, já si jejich prostřednictvím připomenu události z mého života nebo života mých rodičů. Můj otec byl legionář v Rusku, takže jsem nemohla jinak než si koupit stříbrnou ražbu, kterou jste na počest legií vydali. A nyní je to stříbrná ražba k 80. výročí náletu na Prahu. Je to opravdu důstojná připomínka. Já mám tři vnoučata ve školním věku a jedno už dospělé a pamětní ražby považuji za vhodný dárek pro různé příležitosti. Moc se mi líbí, že motivy vašich ražeb vyobrazují většinou historická témata a vnoučata se jejich prostřednictvím dozvědí něco o našich dějinách. A také mě těší, že jim tady po mně zůstane něco hodnotného.“

Unikátní pamětní ražbu Bombardování Prahy 80 let z produkce ryze české Bohemia mincovny si můžete do své numismatické sbírky přidat i vy jako důstojné memento obětí tragického bombardování krátce před koncem 2. světové války. Tento jedinečný numismat vám přinášíme v 5 uncích ryzího stříbra o impozantním průměru 65 mm.

Na averzu ražby na první pohled zaujmou v inverzním lesku provedené americké bombardéry B-17. Pod nimi z ptačí perspektivy vidíme pražské ulice a domy spolu s typickou křivkou řeky Vltavy. V popředí je na lesklé kruhové ploše zpodobněn Emauzský klášter, jehož obě pseudogotické věže byly náletem zcela zničeny. Klášter je na medaili znázorněn již s věžemi novými, které v roce 1968 nahradily provizorní zastřešení. Betonové skořepiny se zlatými špičkami podle návrhu významného českého architekta Františka M. Černého jsou dnes již ikonickou dominantou Prahy. Opis v kruhu uvádí přesný čas trvání náletu tak, jak bylo uvedeno v hlášení obou bombardovacích skupin.

Každý exemplář z přísně limitované edice 199 kusů je individuálně číslován a uložen do elegantního sběratelského boxu spolu s certifikátem pravosti. Výhradním distributorem pamětní ražby Bombardování Prahy 80 let je společnost je Moje mincovna CZ.

Černobílá fotografie: Wikimedia Commons, JUDr. Jaroslav Lašťovka / Creative Commons Attribution 3.0 Unported license
Barevné fotografie: Moje mincovna CZ