Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

Cesta od nápadu k realizaci - rozhovor s medailérem MgA. Miroslavem Schovancem

Cesta od nápadu k realizaci - rozhovor s medailérem MgA. Miroslavem Schovancem

Moje mincovna CZ je hrdým výhradním distributorem tradiční ryze české numismatické značky Bohemia Mint. Zajímalo nás, jak vlastně probíhá výběr motivů a kolik práce se za vznikem nádherných numismatů skrývá. Oslovili jsme tedy hlavního medailéra Bohemia Mint MgA. Miroslava Schovance s několika otázkami.

Předpokládám, že každé realizaci pamětní mince nebo medaile musí předcházet nápad. Jak takový nápad vzniká, kdo s ním přichází?
Námět na motiv je samozřejmě zcela klíčový, bez něj by žádná mince ani medaile nevznikla. S úplně prvotním nápadem nebo inspirací může přijít prakticky kdokoliv. Společně s vedením společnosti pak myšlenku rozvíjíme a ladíme konečnou podobu návrhu, zatím pouze na papíře nebo v grafickém programu. To je asi nejkreativnější a mnohdy i nejzdlouhavější část celého procesu. Všichni, a především já jako tvůrce, si musíme být jisti, že vše funguje, jak má, ideově i kompozičně. A samozřejmě se snažíme do návrhu vždy vnést punc originality a neopakovat známá klišé.

Návrh je tedy hotov. Ale k finální medaili určitě vede ještě dlouhá cesta. Jaké jsou další kroky?
Ano, po odsouhlasení návrhu následuje příprava sádrového modelu, která je doslova v mých rukách. Každý medailér má svůj charakteristický rukopis, který se samozřejmě na výsledku odráží a dodává každé medaili punc unikátnosti. V dnešní době 3D tiskáren je, myslím, důležité akcentovat poctivou ruční práci a výtvarně-řemeslný fortel, který za každým sádrovým modelem stojí.     

Mohl byste nám prozradit, na čem právě pracujete, případně jakou práci jste právě dokončil?
Mezi několika posledními náměty, které jsem zpracovával, bych vyzdvihl práci na medaili s motivem svatováclavské koruny. Jde o motiv, který byl na pamětních medailích zpracován již mnohokrát, a o to větší výzvou bylo přijít s originálním pojetím a zároveň neporušit majestátnost koruny samotné. Z tohoto předpokladu se zrodil nápad do návrhu zakomponovat portréty dvou osobností, které jsou se svatováclavskou korunou neodmyslitelně spjaté. Jde o Karla IV., který nechal korunu pro svou korunovaci českým králem vytvořit, a svatého Václava, kterému byla koruna zasvěcena. Myslím, že na výsledné medaili je vidět, že se tento nápad podařilo velmi úspěšně zrealizovat.

Medaile Koruna svatého Václava je opravdu nádherná, a to nejen originálním pojetím hlavního motivu, ale i svou reverzní stranou, na které můžeme obdivovat jedinečně ztvárněná emblematická zvířata českých zemí.
Přiznávám, že propojení českého lva s moravskou a slezskou orlicí, které je provedené jemnou linkou v lesklé ražební ploše, je mou invencí. Chtěli jsme poukázat na historickou sounáležitost českých zemí, ale v modernějším pojetí. Zajímavostí reverzní strany je i symbolická nominální hodnota 1 TOLAR ČECHIE, která odkazuje na bohatou tradici mincovnictví v českých zemích, na níž chceme s pokorou navázat.

Děkuji za rozhovor a budeme se těšit na další originální kousky z vaší dílny, které máme tu čest přinášet našim zákazníkům!

Moje mincovna CZ

Trvalou připomínku symbolu české státnosti, pamětní medaili Koruna svatého Václava, můžete získat ZDARMA, pouze za úhradu poštovného a balného ve výši 99 Kč, prostřednictvím společnosti Moje mincovna CZ, výhradního distributora značky Bohemia Mint v České republice, na www.korunazdarma.cz nebo na telefonním čísle 844 05 05 05.