Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

Světová hospodářská krize

Světová hospodářská krize

Největší ekonomickou katastrofou v moderních dějinách byla světová hospodářská krize, takzvaná Velká deprese. Vypukla v roce 1929 a z Ameriky se postupně rozšířila do celého světa.

Velká deprese překonala co do hloubky i délky trvání všechny předchozí podobné krize. Odstartoval ji takzvaný Černý pátek následující po závratném propadu cen na newyorské burze ve čtvrtek 24. října 1929. Nastala panika, čím více investoři prodávali své akcie, tím více jejich hodnota klesala.

Americká ekonomika se hroutila jako domino. Během několika měsíců skončilo na ulici 2,5 milionu lidí, nebyla práce, továrny zavíraly. Například ocelárny Bethelem Steel propustily v jedné ze svých poboček tisíce zaměstnanců, vystěhovaly je z podnikových bytů a domy zbouraly jen proto, aby ušetřily na dani z nemovitosti. Vyděšení lidé se snažili vybrat své úspory, banky však nedisponovaly dostatečným kapitálem, a proto mnoho z nich zkrachovalo.

Sociální situace mnoha rodin se stala hrozivou. Zemí se potulovaly miliony nezaměstnaných a k tomu zkrachovalo téměř 1,5 milionu farem. Pět milionů rodin žilo na hranici holé existence. Jejich jediným příjmem často byly podpory od místních správ a dobročinných spolků, jejich jediným jídlem byla často jen polévka rozdávaná na ulici.

V roce 1933 vydal americký prezident Franklin D. Roosevelt nařízení o tzv. zestátnění zlata, jež představovalo jednak zákaz vývozu zlata a zlatých certifikátů z USA, a to všem fyzickým i právnickým osobám, a rovněž povinnost těchto osob odprodat veškeré fyzické zlato nad hodnotu 100 dolarů federálnímu ministerstvu financí, a to za oficiálně stanovenou cenu. Jedním z důsledků tohoto opatření bylo i roztavení kompletní emise, téměř půl milionu exemplářů, čerstvě vyražených zlatých mincí Double Eagle z roku 1933. 

Z USA se krize přelila dál, především do Evropy. Naprostou katastrofu přinesla Německu, kde se z peněz staly bezcenné papíry. Kvůli ekonomickému propadu se následně k moci dostal Adolf Hitler. Propad ekonomiky tvrdě zasáhl i Československo, ve kterém navíc krize trvala déle než v jiných státech. Velká deprese otřásla důvěrou v kapitalismus a tvrdě ukončila sen o trvalém růstu. Podle mnohých vedla k vypuknutí 2. světové války. Hospodářská krize ale vedla i k lepšímu zvládání pozdějších ekonomických propadů. 

První díl článku 

Zahrajte si pexeso o 800 Kč a získejte vyobrazení nejdražší mince světa Double Eagle 1933 ražené do ryzího zlata o impozantním průměru 45 mm s bonusem v podobě sběratelského alba zcela zdarma.