Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

Delaware a New York, bohatý trpaslík a ještě zámožnější obr mezi americkými státy

Delaware a New York, bohatý trpaslík a ještě zámožnější obr mezi americkými státy

První dvě mince nejslavnějšího numismatického programu v historii, který v příštím roce oslaví již 25 let své existence, představují New York a Delaware, dva státy, které skvěle reprezentují bohatství Spojených států amerických.

New York, betonová džungle a ekonomické centrum s nejvíce dolarovými miliardáři, láká turisty svým ikonickým panoramatem a historií od 17. století. Delaware, druhý nejmenší stát, jako ,,první stát" ratifikoval ústavu USA a díky výhodným daňovým zákonům je domovem tří pětin nejbohatších amerických společností. Znalosti o nich můžete načerpat v našem článku a ověřit si je v našem vědomostním kvízu.

New York

Jak zaznívá v jedné populární písni, New York je betonová džungle, kde se plní všechny sny. Jedno z nejznámějších světových měst je srdcem stejnojmenného státu. Ten není velký rozlohou, ale je čtvrtým nejlidnatějším státem v USA. V samotné metropoli žije skoro devět milionů lidí.

Novodobá historie území na americkém východním pobřeží a na hranicích s Kanadou se začala psát v 17. století. Tehdy se tam usadili Nizozemci a začali zakládat první osídlení. Mezi nimi i Fort Amsterdam, následně přejmenovaný na New Amsterdam. Následně ale území obsadili Angličané, New Amsterdam přejmenovali na New York a vytvořili zde svoji provincii. Ta se roku 1776 stala jedním z původních třinácti zakládajících států USA. O rok později je na jejím území odehrála bitva u Saratogy, přelomový střet americké války za nezávislost. New York jako jedenáctý stát v pořadí ratifikoval Ústavu Spojených států amerických,v letech 1785–1790 bylo město New York hlavním městem USA.

Díky rozkvětu obchodu, průmyslu i migračních vln z Evropy se New York již v roce 1948 stal nejlidnatějším městem světa, kdy předstihl Londýn. Po druhé světové válce začalo na svém významu nabývat finanční centrum v čele s Wall Street a diplomatické centrum v čele s OSN. Ekonomickou sílu města vystihuje fakt, že v něm žije nejvíce dolarových miliardářů na světě.

Město samo o sobě je centrem obchodu, financí, módy, reklamy a mnoha dalších oborů, říká se o něm, že nikdy nespí. Úchvatné panaroma skládající se z obrysů mrakodrapů nad vodní hladinou láká každoročně miliony turistů. Ti také touží spatřit Sochu Svobody, mrakodrapy Empire State Building a Chrysler Building. Odpočinout od velkoměsta si můžete v Central parku, jedinečné zelené oáze.

Metropole má mnoho jmen a přívlastků, jedním z nich je tavící kotlík. V ulicích se míchají lidé z celého světa, ve městě se mluví osmi sty světovými jazyky. Druhým nejrozšířenějším jazykem po angličtině je španělština, kterou mluví skoro tři miliony obyvatel. Kromě Hispánců a Portoričanů je New York domovem Židů, více jich žije už jenom v Izraeli.

Delaware

Delaware je druhý nejmenší stát v USA, ale když se podíváme do jeho historie, spatříme mnoho fascinujících příběhů a událostí. Delaware, který je také označován jako „První stát“, hrál nesmírně důležitou roli při vzniku Spojených států amerických. Jako vůbec první ratifikoval zakládající ústavu USA. 

Žije v něm necelý milion obyvatel, největší město obývá sedmdesát tisíc lidí, což se dá přirovnat k velikosti českého okresního města. Delaware leží na východním pobřeží Spojených států, okupuje část poloostrova a z velké části je tak obklopen Atlantickým oceánem. Poloha území u moře a na východě nahrávala evropským osadníkům, kteří vyhnali původní obyvatele a na poloostrově se usadili už v 17. století. Na lodích připluli Švédové, hodně osadníků také dorazilo z Finska a následně z Nizozemí. Právě Holanďané oblast získali pod svoji kontrolu po 2. severní válce. Ani ne za deset let ale území kolem řeky Delaware dobyla anglická flotila a v britském držení zůstal až do vyhlášení samostatnosti Spojených států. Na rozdíl od některých jiných amerických států jeho název nepochází z jazyka původních kmenů, ale podle anglického obchodníka a politika Thomase Westa, barona de la Warr.

Ač rozlohou malý, hrál stát důležitou roli v ekonomice Spojených států a hraje ji dodnes. Zatímco dříve těžil hlavě ze sousedství bohatých amerických států a velkoměst, dnes je díky příznivým daňovým zákonům rájem pro velké americké společnosti. Tři pětiny z pěti set nejbohatších amerických společností sídlí právě v Delaware. Jeho nejslavnějším obyvatelem v současné době je americký prezident Joe Biden.

Právě nyní máte příležitost získat první dvě oficiální mince New York a Delaware v časově limitované akci 1 + 1 ZDARMAPrvních 100 zákazníků navíc získá repliku bankovky George Washington jako DÁREK.