Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

Denár Matyáše II. Habsburského box
Historická mince Denár Matyáše II. Habsburského avers Historická mince Denár Matyáše II. Habsburského revers

Denár Matyáše II. Habsburského, stříbrná historická mince

Originální historická mince z doby třetí pražské defenestrace.

Není skladem
  • Originální historická mince Matyáše II. Habsburského
  • Emise byla ražena v roce 1618 v době Pražské defenestrace
  • Součástí certifikát autentičnosti a dárková krabička

Detailní popis

Denár Matyáše II. Habsburského je autentickou historickou mincí z roku 1618, kdy vypuklo povstání českých stavů proti katolické vládě Habsburků. Matyáš II., jež zaujal místo po Rudolfu II. ztvrdil sice majestát českých stavů, ale ostatní požadavky zejména shromažovací, zamítl. To vedlo k narůstajícím střetům mezi stavy a králem. Dne 21. května 1618 se i přes králův zákaz v Karolinu konal zemský sněm kvůli sporům o dodržování Majestátu a následujícího dne se v paláci Smiřických konala tajná schůzka opozice, kde byla dohodnuta třetí pražská defenestrace. Vymyšlena byla tak, aby vina nepadla na žádnou konkrétní osobu. Konala se 23. května, kdy stavové vedeni Jindřichem Matyášem Thurnem vyhodili z oken královského místodržitelství na Pražském hradě Viléma Slavatu z Chlumu, Jaroslava Bořitu z Martinic a písaře Filipa Fabricia. Stala se historickou událostí, jež znamenala počátek třicetileté války a převratných změn dějin celé Evropy. 

Avers denáru zvěčnuje patronku Uher, korunovanou Madonu sedící na půlměsíci držíc nemluvně v levé a kříž v pravé ruce. Revers s uherským erbem s Árpádovými pruhy a značkou mincovny K-B je obklopen písmeny MAT . D . G . RO . I . S . AV . GE . HV . B . R ., jež znamenají Matyáš II. z Boží vůle římský císař, vždy vznešený německý, uherský a český král. Minci ve velmi dobré kvalitě obdržíte ve sběratelské krabičce spolu s certifikátem zaručujícím její pravost a originalitu. Bezesporu se stane odzdobou Vaší sbírky.

Specifikace

Země původu Habsburská monarchie
Rok 1618
Nominální hodnota 1 denár
Ryzost kovu cca 438/1000 AG
Hmotnost 0,58 g
Průměr 14 mm
Kvalita Very fine (VF) - velmi dobrá
Certifikát pravosti Ano
Balení Dárková krabička, ochranná plastová kapsle
  • Moje mincovna CZ s. r. o. vylučuje přijetí nabídky s dodatkem nebo odchylkou ve smyslu ustanovení § 1740 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.
  • Objednávku mohou realizovat pouze osoby starší 18 let.
  • Objednávku obdržíte nejpozději do 14 ti dnů.
  • Nabídka je platná do 31. 12. 2022 nebo do vyprodání skladových zásob.
  • Všeobecné obchodní podmínky k dispozici zde.
  • Každou obdrženou emisi můžete odeslat zpět v termínu do 14 dnů od jejího obdržení. Moje mincovna CZ s. r. o. Vám v takovém případě vrátí náklady na pořízení emise.

Mohlo by se vám také líbit