Drachma Alexandra Velikého
Drachma Alexandra Velikého Drachma Alexandra Velikého

Drachma Alexandra Velikého

2 300 let starý stříbrný artefakt největšího vojevůdce historie

Skladem
 • Originální dobové platidlo ze 4. století př. n. l.
 • Unikátní stříbrná mince ve velmi dobré kvalitě s vyobrazením lícního portrétu Alexandra ve lví kůži a jeho božského patrona Zea na rubu
 • Elegantní sběratelský box pro bezpečné uložení mince
 • Certifikát zaručující pravost a originalitu historické mince  

Detailní popis

Alexandr Veliký, též Alexandr Makedonský (356 – 323 př.n.l.), pokračoval ve šlépějích svého otce krále Filipa II. (382 – 336 př.n.l.), který sjednotil roztříštěné řecké státy a chystal se k válce perskou říší. Alexandr svými výbojnými válkami a zručnou diplomacií vybudoval helénistické impérium, které saholo od Makedonie po Egypt, Afgánistán a řeku Indus.

Řecké městké státy byly až do poloviny 4. stol. př.n.l. nejednotné. Rozkládaly se podél celého Středozemního moře a soupeřily o prvenství. Politická roztříštěnost se projevovala i v nepřehledném mincovním systému, který částečně sjednotil Filip II. Ovšem mince Alexandra Velikého ovlivnily podobu antických mincí na dlouhá desetiletí. Kombinace lícního portrétu panovníka a božského patrona na rubu se objevovaly na většině mincí helénistických panovníků. Oběživo bylo emitováno ve třech kovech. Drobnou minci zastupovaly měděné chalky. Základní jednotku zlaté řady představoval statér o váze 8,48 g. Nejběžnější stříbrná mince drachma vážila 4,24 g. Hojně používané byly násobky drachem – tzv. tetradrachmy o váze 16,96 g a šestiny drachmy, oboly, vážící 0,7 g. V dobách klasických Athén představovala jedna drachma denní mzdu běžného občana. Hodnota otroka se pohybovala v rozmezí 150 – 250 drachem.

Alexandrova říše se po jeho smrti rozpadla a na jejím území postupně vznikly nástupnické státy, které si mezi sebou rozdělili Alexandrovi generálové. Ve válkách, které rozpad říše doprovázely, padli téměř všichni Alexandrovi druzi. Vzniklá helénistická království byla postupně pohlcována rychle se rozvíjející Římskou říší.

Specifikace

Země emitenta Starověké Řecko - Makedonské království
Rok emise 336 - 323 př. n. l.
Nominální hodnota 1 drachma
Kov Stříbro (Ag)
Hmotnost 4 g
Průměr 18 mm
Kvalita Very fine (VF) - velmi dobrá
Certifikát pravosti Ano
Balení Originální box výrobce a ochranná kapsle
 • Moje mincovna CZ s. r. o. vylučuje přijetí nabídky s dodatkem nebo odchylkou ve smyslu ustanovení § 1740 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.
   
 • Objednávku mohou realizovat pouze osoby starší 18 let.
   
 • Objednávku obdržíte nejpozději do 14 ti dnů.
   
 • Nabídka je platná do 31. 12. 2021 nebo do vyprodání skladových zásob.
   
 • Všeobecné obchodní podmínky k dispozici zde.
   
 • Každou obdrženou emisi můžete odeslat zpět v termínu do 14 dnů od jejího obdržení. Moje mincovna CZ s. r. o. Vám v takovém případě vrátí náklady na pořízení emise.

 

 

 

 

Mohlo by se vám také líbit