Spolehlivý partner sběratelů zlatých a stříbrných pamětních mincí a medailí

František Josef I. historická 20 koruna
František Josef I. historická 20 koruna

František Josef I. historická 20 koruna

Originální zlatá historická mince císaře Františka Josefa I. z konce 19. století

Není skladem
 • Originální historická 20 koruna
 • Vyobrazení císaře s vavřínovým věncem
 • 6,78 g zlata vysoké ryzosti 900/1000
 • Certifikát pravosti 
 • Dodáváno v dárkovém boxu

Detailní popis

Originální historická mince zobrazující profil významného panovníha rakousko-uherské monarchie Františka Josefa I. s vavřínovým věncem na hlavě. Toto mince byla ražena v letech 1892 - 1905 s nominální hodnotou 20 korun. Revers mince zobrazuje erb Habsburské říše s dvouhlavým orlem obkroužený inskripcí XX Coronae MDCCCXCII.

Korunová měna byla zavedena v Rakousku-Uhersku zákonem z 2. srpna 1892. Důvodem měnové reformy byla snaha státu o dlouhodobou stabilizaci měny ohrožovanou kolísáním ceny stříbra. Klíčovým opatřením byl přechod na zlatý standard garantovaný státem. Byla zavedena volná směnitelnost mezi zlatými a stříbrnými ražbami v pevně daném poměru. Dvě nově ražené koruny měly hodnotu jednoho zlatníku předchozí stříbrné měny a 200 haléřů odpovídalo 100 starým krejcarům. Korunovou měnu symbolizovalo vyobrazení koruny na rubu jednokorunové mince – rakouská koruna na vídeňských ražbách a svatoštěpánská na kremnických. Na zlatý standard byly vázány též papírové bankovky, k jejich volné směnitelnosti však nikdy nedošlo. První světová válka přinesla faktické zhroucení korunové měny. Válečné výdaje byly kryty enormním nárůstem emisí papírových bankovek. Zlaté a stříbrné mince byly obyvatelstvem staženy z oběhu, stát stahoval drobné měděné mince pro potřeby válečného průmyslu. Je paradoxem dějin, že republikánské Československo si jako jediný z nástupnických států zanechalo korunu, symbol zaniklé monarchie, v názvu své měny. Název současné české měny však není jedinou všednodenní připomínkou měnové reformy z roku 1892. Ta se dodnes odráží v lidovém označení pětka pro desetikorunu. Právě za deset korun bylo po roce 1892 bráno pět zlatníků.

Specifikace

Země původu Rakousko
Rok 1892-1905
Nominální hodnota 20 korun
Kov Zlato (Au)
Ryzost kovu 900/1000
Hmotnost 6,78 g
Průměr 21 mm
Kvalita Very fine (VF) - velmi dobrá
Certifikát pravosti Ano
 • Moje mincovna CZ s. r. o. vylučuje přijetí nabídky s dodatkem nebo odchylkou ve smyslu ustanovení § 1740 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.
 • Objednávku mohou realizovat pouze osoby starší 18 let.
 • Objednávku obdržíte nejpozději do 14 ti dnů.
 • Nabídka je platná do 31. 06. 2022 nebo do vyprodání skladových zásob.
 • Všeobecné obchodní podmínky k dispozici zde.
 • Každou obdrženou emisi můžete odeslat zpět v termínu do 14 dnů od jejího obdržení. Moje mincovna CZ s. r. o. Vám v takovém případě vrátí náklady na pořízení emise.

Mohlo by se vám také líbit