Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

Výroční ražba připomíná 505 let od vzniku prvního tolaru na světě

Výroční ražba připomíná 505 let od vzniku prvního tolaru na světě

První jáchymovský tolar spatřil světlo světa již v roce 1519. Šlechtický rod Šliků tehdy sice ještě neměl k ražbě mincí královské povolení, ale prvenství se mu upřít nedá. Bohemia mincovna připomíná 505. výročí vzniku prvního tolaru na světě výroční ražbou, kterou je možné získat exkluzivně u společnosti Moje mincovna CZ v limitované edici ZDARMA, jen za úhradu poštovného a balného.

Za jáchymovským tolarem stojí šlechtický rod Šliků, kterému se službou u královského dvora podařilo získat rozsáhlé majetky na západě Čech. Vše začalo v roce 1516 objevením stříbronosné žíly na jejich krušnohorském panství. Šlikové nemohli své surové stříbro vyvážet z českého království, a proto si začali razit vlastní mince, aby mohli splácet dluhy za své důlní podnikání.

Jáchymovský tolar pánů Šliků

První ražba jáchymovských tolarů byla neoficiálně zahájena už v roce 1519, ovšem bez souhlasu krále Ludvíka I. Jagelonského. Zemský sněm ale nakonec Šlikům povolení k ražbě 9. ledna 1520 udělil, a navíc se jim dostalo nebývalého privilegia, totiž povolení umístit na minci pod postavu svatého Jáchyma svůj rodový erb.

Prvním tolarům se říkalo Joachimsthalerguldengrosch neboli zlatníkový groš z Jáchymova. Poněkud krkolomný název se postupně zkracoval na Joachimsthaler, či jen Thaler, česky tolar.

„Jáchymovský tolar dostal své jméno podle svatého Jáchyma, patrona dnešního Jáchymova, jehož vyobrazení najdete na přední straně výroční ražby. U jeho nohou se nachází erbovní znak rodu Šliků. A stejně jako na originálním tolaru, je po obvodu ponechán opis latinských zkratek, které znamenají ‚štít pánů Šliků, Štěpána a bratří, hrabat z Pasounu‘,“ popisuje Luboš Krčil, ředitel Bohemia mincovny, která výroční ražbu k 505. výročí první ražby jáchymovského tolaru vydává.

Z Krušných hor až za velkou louži

Tolary ukončily slavnou éru pražského groše a staly se nejvýznamnější českou mincí 16. století.  V letech 1520–1528 bylo z Jáchymova do Lipska vyvezeno přes dva miliony těchto stříbrných mincí. Pro svou dlouhodobě stabilní ryzost a hmotnost si české tolary rychle získaly v obchodním světě oblibu. I další výrobci proto začali razit mince obdobných parametrů, kterým se všem říkalo tolary.

Latinskoamerické koloniální mincovny například koncem 18. století razily mince – osmirealy, které vypadaly jako evropské tolary a měly i podobný obsah stříbra. Ty se postupně začaly dostávat i do severoamerických kolonií. Po vzniku USA byl britský měnový systém nahrazen nejprve poukázkami na mexické stříbrné osmirealy. A protože evropští osadníci i holandští obchodníci tyto mince běžně nazývali tolary, holandsky daalder či anglicky dollar, stal se dolar novou měnovou jednotkou USA.

„Jsem vždy potěšen, když našim zákazníkům prostřednictvím pamětních ražeb můžeme přinést důkaz o umu našich předků a jejich přínosu nejen českému národu, ale v tomto případě doslova celému světu. Je fascinující, že dolarům, kterými se dnes platí v mnoha zemích světa, dala název stříbrná mince poprvé vyražená před 505 lety v Českém království,“ dodává Libor Veselý, ředitel společnosti Moje mincovna CZ, která výroční ražbu Jáchymovský tolar na českém trhu exkluzivně distribuuje.
I zadní strana výroční ražby je plná dalších symbolických významů. Originální emblém propojující českého lva s moravskou a slezskou orlicí vyjadřuje historickou jednotu českých zemí a symbolická nominální hodnota 1 TOLAR ČECHIE odkazuje na bohatou tradici mincovnictví u nás, ke které právě jáchymovský tolar významně přispěl.

Výroční ražba k 505. výročí ZDARMA

Výroční ražbu Jáchymovský tolar můžete získat ZDARMA, pouze za úhradu poštovného a balného ve výši 99 korun, exkluzivně prostřednictvím společnosti Moje mincovna CZ, výhradního distributora Bohemia mincovny v České republice, na www.tolarzdarma.cz nebo na telefonním čísle 226 522 555.