Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

Pamětní medaile ZDARMA k 675. výročí vzniku svatováclavské koruny

Pamětní medaile ZDARMA k 675. výročí vzniku svatováclavské koruny

Tradiční ryze česká numismatická značka Bohemia Mint pokračuje v naplňování svého poslání přinášet na trh originální dokonale výtvarně i řemeslně zpracované numismaty, a navazovat tak na bohatý odkaz českého mincovnictví. Aktuální novinka z produkce Bohemia Mint, limitovaná pamětní ražba s motivem svatováclavské koruny, nám připomíná letošní 675. výročí vzniku tohoto nejvzácnějšího klenotu naší země.

V souboru českých korunovačních klenotů zaujímá svatováclavská koruna jako jejich nejvýznamnější a nejstarší součást čestné místo a přitahuje nejvíce pozornosti. Roku 1346 ji nechal pro svou korunovaci českým králem zhotovit Karel IV. z 21 až 22karátového zlata a dal ji osadit 96 nejvzácnějšími drahokamy, jaké bylo v té době možné získat. Arcibiskup Arnošt z Pardubic pak tento skvost, vážící více než dva kilogramy, vsadil 2. září 1347 na Karlovu hlavu, čímž se koruna stala jedinečným symbolem české státnosti a svébytnosti Českého království. Koruna však nikdy nebyla majetkem panovníka. Byla zasvěcena svatému Václavovi, nebeskému patronovi české země, a jeho prostřednictvím patří celé zemi.

„Jde o motiv, který byl na pamětních medailích zpracován již mnohokrát a o to větší výzvou bylo přijít s originálním pojetím a zároveň neporušit majestátnost koruny samotné. Z tohoto předpokladu se zrodil nápad do návrhu zakomponovat portréty dvou osobností, které jsou se svatováclavskou korunou neodmyslitelně spjaté. Jde o Karla IV., který nechal korunu pro svou korunovaci českým králem vytvořit, a svatého Václava, kterému byla koruna zasvěcena,“ popisuje genezi návrhu medaile hlavní medailér Bohemia Mint MgA. Miroslav Schovanec.

Pamětní medaili Koruna svatého Václava můžete získat ZDARMA, pouze za úhradu poštovného a balného ve výši 99 Kč, prostřednictvím společnosti Moje mincovna CZ, výhradního distributora značky Bohemia Mint v České republice, na www.korunazdarma.cz nebo na telefonním čísle 844 05 05 05.