Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

Před 120 lety se narodil autor písně Škoda lásky Jaromír Vejvoda

Před 120 lety se narodil autor písně Škoda lásky Jaromír Vejvoda

Hudebník, kapelník, skladatel a autor legendární písně Škoda lásky Jaromír Vejvoda se narodil před 120 lety, 28. března 1902 na pražské Zbraslavi. Melodii, která později zlidověla nejen v Čechách, ale i v Německu či za oceánem, složil v roce 1927 pod názvem Modřanská polka. Přestože po značnou část života neměl Vejvoda možnost věnovat se hudbě naplno, napsal za svou skladatelskou kariéru přes osm desítek dalších písní.

Jaromír Vejvoda pocházel z muzikantské rodiny, jeho otec byl kapelníkem, hudbě se věnoval i děda a otcovi čtyři bratři. Rodina měla na Zbraslavi hostinec a hudba k tanci a poslechu patřila ke zdejší tradici. V šesti letech se Jaromír Vejvoda začal učit hrát na housle, ve čtrnácti letech pak přidal křídlovku. Když mu bylo patnáct, stal se členem otcova souboru. V roce 1926 po návratu z vojny pak po otci převzal kapelnický post.

Když se ocitl v čele souboru, začal tehdy pětadvacetiletý Jaromír Vejvoda také komponovat. Hned první písní, kterou v roce 1927 napsal, byla Modřanská polka. Píseň nazvaná podle místa, kde poprvé zazněla, je dnes po celém světě známá jako Škoda lásky. Polka nejprve neměla text a chyběla jí také takzvaná basfigura, tedy osmitaktová část, kde má sólo basa. Měla ale úspěch u posluchačů a zájem o ni brzy projevili další kapelníci. O dva roky později proto vznikla současná podoba, následovalo rozepsání pro dechový i smyčcový orchestr i první nahrávky na gramofonové desky Esta. V roce 1934 píseň převzalo pražské vydavatelství a doplnil ji text Václava Zemana.

Píseň Škoda lásky byla velice úspěšná, a tak v roce 1934 uzavřel Vejvoda smlouvu na její šíření s nakladatelstvím Jan Hoffmann – vdova. Podle ní měl získávat polovinu výtěžku z jakéhokoli provozování své polky, a to i v zahraničí, například v Americe, kam v roce 1939 firma postoupila subnakladatelská práva společnosti, kterou spoluvlastnil otec slavného Leonarda Bernsteina. Brzy se v Americe prodalo více než milion kusů této písně. Ze zahraničních výnosů se ale autor slavné melodie neradoval dlouho. Zatímco nakladatelka paní Hoffmannová v roce 1945 emigrovala, on zůstal v Čechách a čekal ho konec nejen mezinárodních výdělků, ale i kapelnické živnosti.

V roce 1948 byl Jaromír Vejvoda donucen kapelu po dvaadvaceti letech rozpustit, přišel i o rodinný hostinec na Zbraslavi. Soubor později přešel pod město a dále hrál pod názvem Zbraslavanka. Vejvoda pracoval jako skladník a kapelu dirigoval už jen příležitostně, přesto byl jako muzikant velmi uznávaný. Napsal celkem 82 skladeb, z nichž nejznámější jsou Hrajte, já ráda tancuju nebo Kdyby ty muziky nebyly.

V roce 1981 převzal Vejvoda v německém Dortmundu cenu radia Luxemburg a televizní stanice ZDF Zlatý lev, podle níž patří Škoda lásky mezi dvacet nejúspěšnějších lidových písní. Při příležitosti 60. výročí vzniku písně a Vejvodových 85. narozenin byl v roce 1987 ve Spojených státech vydán speciální aršík známek a poštovní razítko s názvem Beer Barrel Polka, jehož součástí je notový zápis  s částí anglického textu.

Jaromír Vejvoda zemřel 13. listopadu 1988 ve věku 86 let a je pochován v rodinné hrobce na Zbraslavi. Měl tři syny, Jaromíra, Jiřího a Josefa, který se stal také hudebníkem, skladatelem a kapelníkem. Společně pečují o otcův hudební odkaz a v hostinci Škoda lásky na Zbraslavském náměstí, kde byla slavná polka napsána, vytvořili výstavu o životě a díle Jaromíra Vejvody. Založili také mezinárodní festival malých dechových orchestrů Vejvodova Zbraslav, kterého se každoročně účastní české i zahraniční orchestry.

Pamětní medaili Škoda lásky – česká píseň století, můžete získat ZDARMA, pouze za úhradu poštovného a balného ve výši 99 Kč, exkluzivně prostřednictvím společnosti Moje mincovna CZ, výhradního distributora značky Bohemia Mint v České republice, na www.skodalaskyzdarma.cz nebo na telefonním čísle 844 05 05 05.