Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

Řád bílého lva, stříbrná pamětní ražba, 5 oz
Řád bílého lva, stříbrná pamětní ražba, 5 oz Řád bílého lva, stříbrná pamětní ražba, 5 oz

Řád bílého lva, stříbrná pamětní ražba, 5 oz

100 let udělování nejvyššího českého státního vyznamenání

Skladem
15 900 Kč
 • Oficiální ražba v 5 uncích ryzího stříbra 999/1000
 • Impozantní průměr 65 mm
 • Parciální zušlechtění ryzím zlatem
 • Striktní limitace pouhých 199 exemplářů
 • Unikátní číslování na hraně, na certifikátu a v luxusním sběratelském boxu
 • Ražba z produkce ryze české Bohemia mincovny

Detailní popis

Unikátní ražba z ryzího stříbra Řád Bílého lva, produkovaná ryze českou Bohemia mincovnou. Jedinečné umělecké dílo je raženo k události výročí 100 let udělování Řádu Bílého lva do 5 uncí stříbra o ryzosti 999/1000 v impozantním průměru 65 mm a striktní limitaci 199 kusů. Střed averzu nese výtvarnou rekonstrukci návrhu rytce Rudolfa Karneta -  Řádu Bílého lva z roku 1922 navíc zušlechtěnou ryzím zlatem. Řád dostal podobu rozeklané pětidílné hvězdice, aby se odlišil od předchozích křížových řádů. Tvůrci jej doplnili zlatými lipovými listy, monogramem republiky a také nápisem Pravda vítězí. 


Řád Bílého lva je nejvyšším českým státním vyznamenáním, které vychází z původního Československého řádu Bílého lva. Ten vznikl jen pár let po zformování nové republiky uprostřed neklidné poválečné Evropy a prezident jej měl udělovat cizím státním příslušníkům za zásluhy o československý stát. První umělecká soutěž vypsaná na podobu řádu skončila neúspěšně a do věci se vložil tehdejší ceremoniář prezidentské kanceláře Jiří Guth-Jarkovský. V druhé soutěži umělecká porota vybrala návrhy rytce Rudolfa Karneta. Řád dostal podobu rozeklané petidílné hvězdice aby se odlišil od předchozích křížových řádů.  Aby Československo vůbec mohlo vzniknout a obstát ve světové politice, potřebovalo silné spojence. Vedle Spojených států amerických to byla především Francie, vzor pro naši mladou republiku a evropská velmoc. A právě ve Francii tvůrci řádu načerpali inspiraci pro jeho podobu a jeho prvním nositelem se stal několikanásobný francouzský premiér a prezident Raymond Poincaré. V prvním roce udělování řádu jej získali i další dva Francouzi, maršál Ferdinand Foch a Maurice Janin, francouzský generál a velitel Československých legií v Rusku a ve Francii. Ocenění v témže roce získali i rumunský král Ferdinand I. a jugoslávský král Alexandr I., jejichž země byly spojenci Československa.

Každá ražba je individuálně číslovaná na hraně a uložena do elegantního číslovaného boxu spolu s číslovaným certifikátem autentičnosti. Numismat je k dostání pouze u společnosti Moje mincovna CZ. 

Specifikace

Země původu Česká republika
Rok 2023
Nominální hodnota symbolická nominální hodnota 50 TOLAR ČECHIE
Limitace 199 ks
Kov Stříbro (Ag)
Ryzost kovu 999/1000
Hmotnost 5 oz
Průměr 65 mm
Kvalita Proof-like
Certifikát pravosti Ano, číslovaný
Balení Elegantní sběratelský box, ochranná kapsle
 • Moje mincovna CZ s. r. o. vylučuje přijetí nabídky s dodatkem nebo odchylkou ve smyslu ustanovení § 1740 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.
 • Objednávku mohou realizovat pouze osoby starší 18 let.
 • Objednávku obdržíte nejpozději do 14 ti dnů.
 • Nabídka je platná do 30. 12. 2024 nebo do vyprodání skladových zásob.
 • Všeobecné obchodní podmínky k dispozici zde.
 • Každý produkt můžete odeslat zpět v termínu do 14 dnů od jeho obdržení. Moje mincovna CZ s. r. o. Vám v takovém případě vrátí náklady na pořízení produktu.

Mohlo by se vám také líbit