Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

Rašínův kulový blesk radikálně odstřihl Československo od staré měny

Rašínův kulový blesk radikálně odstřihl Československo od staré měny

Už při vzniku Československa stál před jeho představiteli veliký úkol. Nová republika se musela co nejrychleji odpoutat od rakousko-uherské měny, k čemuž ekonomy poháněla i vysoká inflace, která v rozpadajícím se Rakousku-Uhersku velmi rychle rostla. Rakousko-Uhersko prohrálo válku a mělo platit vysoké reparace a v tom spočívalo velké nebezpečí i pro vznikající československý stát.

Ministr financí Alois Rašín se rozhodl pro radikální a nápadité řešení. Aby odluka proběhla co nejrychleji a nemusela se tisknout nová platidla, prohlásil stávající rakousko-uherské bankovky prozatímními státovkami a nechal je okolkovat. A bankovky s kolkem dále platily na území Československé republiky. Peněz bylo v oběhu velké množství a celá výměna se musela odehrát rychle a především v tajnosti. Ani Rašínovi nejbližší spolupracovníci nevěděli, že se něco takového chystá.

Na přelomu února a března 1919 se spustila organizačně složitá akce, která spočívala mimo jiné v uzavření hranic, zastavení přeshraničního pohybu osob, mezinárodního poštovního styku a vypsání národní půjčky. Polovina bankovek z předložené hotovosti se okolkovala a vrátila do oběhu, druhá polovina byla zadržena a za ni vydány vládní dluhopisy. Kolek nedostaly všechny bankovky, jedno a dvoukorunové se takto upravovat nevyplatilo a už vůbec se neuvažovalo o nějakém označení mincí, ty zůstaly ještě několik měsíců platné bez omezení. I přes rozsáhlé podvody a finanční ztráty vzniklé pašováním neoznačených bankovek a padělaných kolků z dalších nástupnických států monarchie se jednalo o úspěšnou akci, která razantně oddělila československou měnu od inflací zasažené měny bývalé monarchie.

V dubnu 1919 byla zákonem zavedená nová československá koruna, která postupně nahrazovala okolkované bankovky a mince. Rašín se díky provedené reformě a zvládnuté inflaci stal politickou hvězdou, která ale nezářila dlouho. Jím prosazovaná politika silné koruny měla reprezentovat sebevědomý Československý stát a vyhovovala části české ekonomiky, měla ale velmi špatný dopad na exportní politiku. Rašínův život ukončil atentát mladého anarchokomunisty v roce 1923.

Koruna za korunu!

Získejte pamětní medaili ke 100. výročí první československé koruny ZA JEDNU JEDINOU KORUNU (+ poštovné a balné ve výši 99 Kč) na www.korunazakorunu.cz nebo na telefonním čísle 844 05 05 05.