Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

Stříbrný denár císaře Trajána, originální historická stříbrná mince
Stříbrný denár císaře Trajána, originální historická stříbrná mince Stříbrný denár císaře Trajána, originální historická stříbrná mince

Stříbrný denár císaře Trajána

Originální starověká mince z let 98 - 117 n.l.

Není skladem
 • Unikátní stříbrná mince ve výborné kvalitě s vyobrazením lícního portrétu mladého císaře Trajána 
 • Originální dobové platidlo z let 98 - 117 n. l.
 • Historický skvost s rostoucí hodnotou
 • Dodávána ve sběratelském boxu spolu s certifikátem zaručující pravost a originalitu historické mince 

Detailní popis

Denár tvořil základní jednotku měnového systému starověkého Říma. Ražen byl přibližně od roku 211 př. n. l. do roku 244 n. l. Tato stříbrná mince obvykle zobrazovala císaře, který měl na lícové straně vavřínový věnec. Reverzní strana se lišila v závislosti na aktuálním politickém dění. Na počátku vážil 4,5 gramu a postupem času se jeho váha snížila na 3 gramy. Během let také ztrácel svou hodnotu. Zpočátku denár představoval roční plat velitele římské armády, o staletí později se rovnal denní mzdě nekvalifikované práce.

Caesar Marcus Ulpius Traianus se stal prvním císařem dynastie Antoninů, který se nenarodil v Římě, a byl přijat jeho předchůdcem, císařem Nervou. Narozdíl od svých předchůdců bral v potaz názor senátu a podpořil římské vládní orgány. V roce 101 zahájil válku s Dácií, kterou si po 6 letech krutých bojů podmanil. V roce 113 zaútočil na Parthské království, které po staletí Římu oponovalo. S obtížemi okupoval Arménii, poté Mezopotámii a Perský záliv. Díky vzpourám vojska byl nakonec v létě roku 117 nucen stáhnout své legie z Mezopotámie a na podzim téhož roku náhle onemocněl a zemřel. Senátem byl prohlášen za boha a jeho ostatky byly uloženy pod Trajánův sloup.

Traján se do historie zapsal jako císař s velmi dobrou reputací a proslavil se nejen rozšiřováním Římské říše, ale i velkolepými stavitelskými počiny. Trajánovo fórum či Trajánův sloup můžeme obdivovat dodnes.

Denár císaře Trajána zobrazující portrét mladého císaře má průměr 20 mm a váží 3,5 gramu. V historii má své nezaměnitelné místo a bude trvalou ozdobou Vaší sbírky.

Specifikace

Země původu Starověký Řím
Rok 98 - 117
Nominální hodnota 1 denár
Kov Stříbro (Ag)
Ryzost kovu 850/1000
Hmotnost 3,5 g
Průměr 20 mm
Kvalita Very fine (VF) - velmi dobrá
Certifikát pravosti Ano
Balení Originální box výrobce a ochranná kapsle
 • Moje mincovna CZ s. r. o. vylučuje přijetí nabídky s dodatkem nebo odchylkou ve smyslu ustanovení § 1740 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.
 • Objednávku mohou realizovat pouze osoby starší 18 let.
 • Objednávku obdržíte nejpozději do 14 ti dnů.
 • Nabídka je platná do 31. 12. 2023 nebo do vyprodání skladových zásob.
 • Všeobecné obchodní podmínky k dispozici zde.
 • Každou obdrženou emisi můžete odeslat zpět v termínu do 14 dnů od jejího obdržení. Moje mincovna CZ s. r. o. Vám v takovém případě vrátí náklady na pořízení emise.

Mohlo by se vám také líbit