Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

Rašín zvládl kritickou měnovou reformu, před smrtí ještě určil podobu zlatého dukátu

Rašín zvládl kritickou měnovou reformu, před smrtí ještě určil podobu zlatého dukátu

Aloise Rašína v roli ministra financí nově vzniklého Československa čekal těžký úkol. Republika se musela co nejrychleji odpoutat od rakousko-uherské měny, k čemuž ekonomy poháněla i vysoká inflace, která velmi rychle narůstala.

První díl článku 

Rakousko-Uhersko prohrálo válku a mělo platit obrovské reparace. A v tom se skrývalo velké nebezpečí i pro vznikající československý stát. Ministr Rašín se rozhodl pro radikální a nápadité řešení. Aby odluka proběhla co nejrychleji a nemusela se tisknout nová platidla, prohlásil stávající rakousko-uherské bankovky prozatímními státovkami a nechal je okolkovat. Znamenalo to zavřít hranice, rychle označit zadržené bankovky a část peněz nuceně zadržet.

Následně vznikl zákon, který ustanovil novou měnu. Ta si nakonec podržela staronový název koruna, zavedený v Rakousku-Uhersku roku 1892. Ostatní návrhy jako frank, denár, hřivna či takzvaně národní sokol, lev, říp či dokonce rašín se neujaly. Staré koruny se postupně stahovaly a nahrazovaly je nové.

Politik Alois Rašín věřil v metalismus, tedy krytí měny drahými kovy, protože právě směnitelnost peněz za zlato nebo stříbro vyvolávala v obyvatelstvu důvěru v platidla. To byl důvod Rašínových snah o konečný návrat koruny ke zlatému standardu, což z ní mělo učinit silnou a žádanou měnu.

I proto se rozhodl nechat razit československý zlatý dukát, kterému se podle motivu říkalo Svatováclavský. Jeho snahou bylo především posílit vztah lidu k měně, která byla podložená zlatem, což bylo alespoň symbolicky demonstrováno zlatými mincemi. Práce na zlatém dukátu přerušil atentát. Mladý anarchokomunista Josef Šoupal střelil Rašína do zad. Ministr na smrtelné posteli ještě schválil podobu dukátu, jeho ražby se už ovšem nedožil.

Po atentátu byl Rašínův stav beznadějný. Jeho utrpení trvalo celých šest týdnů, zemřel 18. února 1923.

Letošní 100. výročí úmrtí doktora Aloise Rašína je poprvé uctěno na oficiální cihličce z ryzího stříbra. Získejte trvalou upomínku na otce československé koruny za pouhých 299 Kč.