Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

Astrologické datum základního kamene Karlova mostu

Astrologické datum základního kamene Karlova mostu

Karlův most, který spojuje Staré Město s Malou Stranou v Praze, je jednou z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších historických památek v České republice. Jednou z fascinujících legend spojených s jeho stavbou je astrologické datum položení základního kamene. Tato legenda přidává k mystice mostu a ukazuje na zájem středověkých stavitelů o astrologii a numerologii.

Podle legendy si císař Karel IV. vybral přesné datum a čas pro položení základního kamene Karlova mostu na základě astrologických výpočtů. Datum 9. července 1357 v 5:31 ráno (tj. 1-3-5-7-9-7-5-3-1) je považováno za šťastné a symbolické. Tato řada čísel byla vybrána, aby přinesla štěstí a ochranu mostu, což bylo důležité pro jeho trvanlivost a odolnost vůči přírodním živlům a dalším hrozbám.  Datum a čas položení základního kamene byly vybrány tak, aby odpovídaly příznivé konstelaci hvězd a planet. Astrologická přízeň měla zajistit, že stavba bude probíhat hladce a že most bude sloužit svému účelu po mnoho staletí.

Numerologie byla ve středověku považována za důležitou vědu, která mohla ovlivnit osud lidí i staveb. Symetrie a opakující se vzory v datu měly přinést štěstí a ochranu mostu. Číselná řada byla vybrána tak, aby symbolizovala harmonii a stabilitu, což bylo důležité pro stavbu takového významu.

Ryze české Bohemia mincovna pro Vás vydala unikátní ražbu s vysokým reliéfem s motivem Karlova Mostu. Toto jedinečné umělecké dílo je raženo do 1 unce stříbra o ryzosti 999/1000 a velkorysém průměru 45 mm. Nenechte si ujít možnost vlastnit tuto přísně limitovanou ražbu za speciálně zvýhodněnou cenu 3990 Kč oproti běžné ceně 4490 Kč. Pro přednostní rezervaci klikněte zde.

Karel IV., známý svým zájmem o vědu a umění, byl také hluboce věřícím člověkem a příznivcem astrologie. Věřil, že správné načasování a astrologická přízeň mohou přinést úspěch a dlouhověkost jeho stavebním projektům.

Karlův most měl strategický význam jako hlavní spojnice mezi dvěma důležitými částmi Prahy. Jeho výstavba byla důležitá pro obchod, dopravu a obranu města. Karel IV. chtěl, aby most byl nejen funkční, ale také symbolem jeho vlády a moci. Stavba mostu byla vnímána jako monumentální úkol, který měl trvat po staletí. Astrologické datum položení základního kamene mělo zajistit, aby most vydržel všechny nástrahy času a přírodních živlů. Tento duchovní a kulturní přístup k výstavbě odrážel tehdejší spojení mezi vírou, vědou a architekturou.

Karlův most je dnes jednou z nejnavštěvovanějších památek v Praze a symbolem města. Každý den přitahuje tisíce turistů, kteří obdivují jeho krásu a historický význam.

Karlův most není jen architektonickým a inženýrským zázrakem své doby, ale také nositelem příběhů a legend, které dodávají jeho kamenným obloukům zvláštní mystiku. Astrologické datum jeho založení je jednou z těchto fascinujících legend, které ukazují, jak hluboce byly středověké stavby propojeny s vírou, astrologií a numerologií. Tento příběh přispívá k tomu, že Karlův most zůstává nejen historickým monumentem, ale také živoucím symbolem české kultury a dědictví.