Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

Pražský groš Václava IV., 1378 - 1419
Pražský groš Václava IV., 1378 - 1419 Pražský groš Václava IV., 1378 - 1419

Pražský groš Václava IV., 1378 - 1419

Originální historická mince z 15. století

Není skladem
 • 605. výročí úmrtí krále Václava IV.
 • Originální dobové platidlo z 15. století
 • Středověký historický artefakt s obsahem stříbra 623/100
 • Mince s vyobrazením české královské koruny na lícní straně a českého heraldického lva na rubu
 • Sběratelský box pro uložení mince
 • Certifikát zaručující pravost a originalitu historické mince

Detailní popis

K 605. výročí úmrtí českého krále Václava IV. Vám představujeme více než 600 let starý originální historický numismat, Pražský groš Václava IV., ve své době oblíbené platidlo napříč celou Evropou. Pražský groš upoutává pozornost sběratelů po celém světě (kromě jiného i svou velikostí, která je poměrně neobvyklá - průměr dosahuje téměř 3 cm).

Tento historický artefakt je dodáván v ochranné kapsli spolu s certifikátem garance pravosti a původu a výpravným příběhem. Numismat je uložen v elegantním sběratelském boxu pro důstojnou prezentaci mince.

Při Václavově měnové reformě byla zrušena platba neraženými kovovými platidly a byl zaveden státní monopol na stříbro, což znamenalo jeho povinný výkup ve státní mincovně v Kutné Hoře. Sem byla také soustředěna ražba ze všech mincoven v českém království. V červenci roku 1300 se zde začal razit pražský groš, která má na líci královskou korunu s nápisem DEI GRATIA REX BOHEMORUM - z boží milosti král český a jménem krále a na rubu dvouocasého lva s korunou a opisem GROSSI PRAGENSIS - pražský groš. První groše vážily 3,8 g, jejich průměr byl 28 mm a měly vysoký obsah stříbra. Pražský groš se dělil na 12 tzv. malých penízů, zvaných parvus a vážil kolem 0,5 g. Na líci měl královskou korunu a na rubu českého lva. Význam groše přesáhl hranice českého království.

Pražské groše časem začaly ztrácet na váze i na ryzosti. K poklesu kvality mincí došlo už za Jana Lucemburského, kdy se v českých zemích objevily zlaté florény, ražené podle italské předlohy. Za Karla IV. se objevily nové dílčí jednotky pražského groše - tzv. duté haléře – s obrazem sv. Václava.
Václav IV., jakožto vytoužený dědic Karla IV. byl korunován již ve dvou letech českým králem a později zvolen králem římským. Bohužel jako panovník nikdy nedosáhl úrovně svého otce, byla mu připisována lenivost ale i dobrota a velká míra vzdělání. Za dob jeho vlády byl také ražen stříbrný pražský groš, který nesl symboly českého království – královskou korunou s českým heraldickým lvem.

Specifikace

Země původu České království
Rok 1378 - 1419
Nominální hodnota 1 groš
Kov Stříbro (Ag)
Ryzost kovu cca 623/1000
Hmotnost cca 3,07 g
Průměr cca 28 mm
Kvalita 2 /2
Mincovna Kutná Hora
Certifikát pravosti Ano
Balení Elegantní sběratelský box, ochranná kapsle
 • Moje mincovna CZ s. r. o. vylučuje přijetí nabídky s dodatkem nebo odchylkou ve smyslu ustanovení § 1740 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.
 • Objednávku mohou realizovat pouze osoby starší 18 let.
 • Objednávku obdržíte nejpozději do 14 ti dnů.
 • Nabídka je platná do 31. 12. 2024 nebo do vyprodání skladových zásob.
 • Všeobecné obchodní podmínky k dispozici zde.
 • Každou obdrženou emisi můžete odeslat zpět v termínu do 14 dnů od jejího obdržení. Moje mincovna CZ s. r. o. Vám v takovém případě vrátí náklady na pořízení emise.

Mohlo by se vám také líbit