20 vteřin slávy československého válečného odboje
V září roku 1941 byla druhá světová válka v plném proudu, vojska nacistického Německa válcovala Evropu a do čela protektorátu se postavil Reinhard Heydrich. Příchod jednoho z nejmocnějších mužů nacistického Německa znamenal pro Čechy nástup teroru. Heydrich ihned po příjezdu začal efektivně decimovat český odboj, vyhlásil stanné právo a spustil popravy.
Československý odboj v Londýně se rozhodl pro odvetu. Naplánoval výsadek parašutistů, kteří měli podpořit domácí odboj a zlikvidovat Heydricha. V úvahu padal i atentát na dalšího významného pohlavára protektorátu K. H. Franka, ale výsadkáři se při výcviku zaměřili na zastupujícího říšského protektora.
Letadlo s výsadkem Anthropoid složeném z československých vojáků Josefa Gabčíka a Jana Kubiše zamířilo do protektorátu na konci roku 1941. Parašutisté seskočili v noci u Nehvizd u Prahy, asi sto kilometrů od naplánovaného místa dopadu. Po různých peripetiích, přesunech a spolupráci s českými odbojáři v Praze naplánovali atentát. Jednalo se o sebevražednou misi v největším utajení, cíl své akce výsadkáři nikomu nesdělili. Nicméně kolegové z odboje, kteří jim na českém území pomáhali, vycítili, že půjde o velkou věc.
Gabčík s Kubišem atentát podrobně připravili. Prozkoumávali možnosti a trasy, kterými Heydrich jezdil. Nakonec jako nejvhodnější místo vybrali prudkou zatáčku v dnešní Zenklově ulici v Praze-Libni. Tímto místem každodenně Heydrich přijížděl autem z Panenských Břežan do své kanceláře na Pražském hradě. Jeho řidič musel na místě výrazně zpomalit.
Stalo se tak i dopoledne 27. května 1942. Auto zpomalilo, Gabčík vytáhl zpod kabátu samopal Sten a zamířil na Heydricha. Zbraň se ale zasekla a nevystřelila. Kubiš vzápětí po autu hodil bombu. Vůz zastavil a následovala přestřelka mezi Heydrichem s jeho ochráncem a parašutisty, kteří z místa činu následně utekli. Výbuchem zraněný Heydrich se vrátil k autu.
K uctění památky členů Operace Anthropoid a jejich spolupracovníků vydala tradiční ryze česká numismatická značka Bohemia Mint pamětní medaili v limitované edici 500 exemplářů. Pro více informací klikněte zde.