Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

Před osmdesáti lety výsadkáři zlikvidovali třetího muže nacistické Říše – 2. díl

Před osmdesáti lety výsadkáři zlikvidovali třetího muže nacistické Říše – 2. díl

Útok na Heydricha ukázal odhodlání bránit se a přispěl k poválečnému politickému uznání Československa.

První díl článku 

Heydrich umírá, parašutisté po odvážném boji volí sebevraždu

Zraněného říšského protektora odvezli do nemocnice Na Bulovce. Tam na rentgenu zjistili, jaká vážná zranění utrpěl. Heydrich měl po atentátu zlomené žebro, protrženou bránici a poškozenou slezinu. Plechová střepina vnesla do jeho těla nečistotu ze sedadla auta a následně se rozvinula otrava krve. Dne 3. června upadl Heydrich do kómatu, o den později zemřel.

Ihned po atentátu se rozpoutalo peklo. Německé hlídky izolovaly Prahu, na celém území protektorátu byl vyhlášen výjimečný stav. Následovaly domovní prohlídky a razie, nacisté popravili uvězněné odbojáře a jejich spolupracovníky. Pro zatčení a následný trest smrti postačovalo i jen pouhé schvalování atentátu. Hitler zuřil a chtěl nechat ihned popravit deset tisíc Čechů. To mu rozmluvil K. H. Frank, protože se obával nepokojů v protektorátu. Němci vypálili a srovnali se zemí obce Lidice a Ležáky.

Přes rozpoutaný teror se dařilo výsadkářům unikat německé pomstě. Po atentátu našli vhodný a bezpečný úkryt v pravoslavném kostele Cyrila a Metoděje v dnešní Resslově ulici u Karlova náměstí. V něm se skrývalo celkem sedm parašutistů z různých výsadků, mezi nimi i Gabčík s Kubišem. Německé represe nakonec vedly k prozrazení úkrytu. Na gestapo patrně pod psychickým tlakem na základě brutálních činů okupantů zamířil Karel Čurda, další z výsadkářů, který se pohyboval na území protektorátu. Jeho výpověď vedla k prozrazení spolupracovníků odbojářů a úkrytu v kostele.

V brzkých ranních hodinách 18. června započala velká ozbrojená akce. Po vstupu do kostela byli němečtí vojáci zasypáni palbou obránců z kůru. Po téměř dvouhodinovém boji útočníci našli Josefa Bublíka a Adolfa Opálku, kteří se po vystřílení munice pokusili spáchat sebevraždu zastřelením, a střepinami granátů těžce zraněného Jana Kubiše. Žádný z nich se k životu neprobral.

Zbytek českých bojovníků se ukryl v kryptě. Němcům se nedařilo do krypty proniknout, snažili se ji zatopit vodou z hasičských aut. Nakonec útočníci prorazili i druhý otvor do krypty. Parašutisté se bránili do poslední chvíle. V bezvýchodné situaci a prakticky bez nábojů se čtyři zbylí parašutisté – Josef Gabčík, Josef Valčík, Jaroslav Švarc a Jan Hrubý – zastřelili.

K uctění památky členů Operace Anthropoid a jejich spolupracovníků vydala tradiční ryze česká numismatická značka Bohemia Mint stříbrnou 20g pamětní medaili v limitované edici 500 exemplářů. Pro více informací klikněte zde. Stříbrná medaile v gramáži 5 oz a limitaci 100 ks je k vidění zde a exkluzivní zlatá medaile 1/10 oz zde.