Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

Československý rozhlas - 100 LET, výroční stříbrná medaile, Proof
Československý rozhlas - 100 LET, výroční stříbrná ražba, Proof Československý rozhlas - 100 LET, pamětní stříbrná medaile, Proof

Československý rozhlas - 100 LET, výroční stříbrná ražba, Proof

Pamětní ražba oslavuje 100 let od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání v Československu

Není skladem
 • Ryzí stříbro 999/1000 
 • Kvalita ražby Proof
 • Pouze u Moje mincovna CZ
 • 500 exemplářů celosvětově
 • Luxusní sběratelský box včetně číslovaného certifikátu původu

Detailní popis

Unikátní pamětní ražba z ryzího stříbra oslavuje 100. výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání v Československu. Tato jedinečná pamětní ražba je striktně limitovaná na pouhých 500 ks celosvětově. Numismat je emitován pod tradiční mincovní značkou Bohemia mincovna, která je exkluzivně distribuovaná společností Moje mincovna CZ.

Bylo 18. května 1923. Pravidelné rozhlasové vysílání v Československu začalo za větru, prudkého deště a štěkání zvědavého psa. První vysílač stál ve Kbelích a jako studio posloužil půjčený skautský stan, stojící o šest metrů dál. Mezi prvními písněmi zazněla státní hymna a v hodinovém programu vystoupila také operní pěvkyně Růžena Topinková. 
5. května 1945 v šest hodin ráno začali pracovníci rozhlasu vysílat jen česky a hráli zakázané písně. To zapůsobilo jako rozbuška a začalo Pražské povstání. Ve 12:33 se z přijímačů ozvalo: ,,Voláme českou policii, české četnictvo a vládní vojsko na pomoc Českému rozhlasu“. Vzrušený hlas patřil daktoru Zdeňku Mančalovi. Tou dobou se již v budově bojovalo. Němci se snažili získat rozhlas zpět nebo ho zničit. V podvečer 6. května shodili na hlavní budovu pumu.
21. srpna 1968 v 1:55 se z rozhlasu ozvala slova, který se řadě lidí navždy vryla do paměti: ,,Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky překročila státní hranice." Po několika prvních větách se Fišerův hlas na hlavních vysílačích ztratil na příkaz ředitele Karla Hoffmana.To byl začátek Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa.
Československý rozhlas ukončil své vysílání rozpadem Československa na konci roku 1992.

V roce 1924 Radiojournal přesídlil do budovy tzv. poštovní nákupny na Fochově třídě č. 58 v centru Prahy. Na Fochově třídě rozhlas už zůstal a v roce 1933 zakotvil na své dnešní adrese

Každá ražba je individuálně zkontrolována Českým puncovním úřadem – záruka ryzosti drahého kovu.  

Toto malé umělecké dílo je dodáváno v luxusním sběratelském boxu společně s číslovaným certifikátem původu, jež potvrzuje jeho původ a pravost.

Specifikace

Země původu Česká republika
Rok 2023
Nominální hodnota symbolický 1 TOLAR ČECHIE
Limitace 500 ks
Kov Stříbro (Ag)
Ryzost kovu 999/1000
Hmotnost 20 g
Průměr 40 mm
Kvalita Proof
Mincovna Bohemia mincovna
Certifikát pravosti Ano, číslovaný
Balení Elegantní sběratelský box
 • Moje mincovna CZ s. r. o. vylučuje přijetí nabídky s dodatkem nebo odchylkou ve smyslu ustanovení § 1740 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.
 • Objednávku mohou realizovat pouze osoby starší 18 let.
 • Objednávku obdržíte nejpozději do 14 ti dnů.
 • Nabídka je platná do 30. 12. 2024 nebo do vyprodání skladových zásob.
 • Všeobecné obchodní podmínky k dispozici zde.
 • Každý produkt můžete odeslat zpět v termínu do 14 dnů od jeho obdržení. Moje mincovna CZ s. r. o. Vám v takovém případě vrátí náklady na pořízení produktu.

Mohlo by se vám také líbit