Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

Pražská defenestrace, výroční ražba zušlechtěna ryzím zlatem a kolorováním
Pražská defenestrace, výroční ražba zušlechtěna ryzím zlatem a kolorováním Pražská defenestrace, výroční ražba zušlechtěna ryzím zlatem a kolorováním

Pražská defenestrace, výroční ražba zušlechtěna ryzím zlatem a kolorováním

Exkluzivní ražba k 405. výročí události, která odstartovala třicetiletou válku

Skladem
1 790 Kč
  • Jedinečný pamětní numismat vyražen k 405. výročí Pražské defenestrace
  • Pouhých 999 exemplářů
  • Zušlechtěna ryzím zlatem a parciálně kolorována
  • Elegantní sběratelské album s hologramem a unikátním číslováním

Detailní popis

Tato jedinečná ražba připomíná pražskou defenestraci a počátek třicetileté války. Pamětní numismat je zušlechtěný ryzím zlatemparciálně kolorovaný. Ražba je z produkce ryze české Bohemia mincovny a je k dostání exkluzivně jen u Moje mincovna CZ. Výjimečná edice těchto numismatů s pouhými 999 exempláři byla vytvořena při příležitosti 405. výročí pražské defenestrace. Tento čin, při němž byli z oken Pražského hradu vyhozeni císařští místodržící, vedl k sérii událostí, které vyvrcholily vypuknutím třicetileté války – jednoho z nejdelších a nejkrvavějších konfliktů v evropských dějinách.

Praha, květen roku 1618. Zatímco se město chystalo na další teplý jarní den, ve vnitřních komnatách Pražského hradu se schylovalo k události, která vstoupila do dějin jako třetí pražská defenestrace. Tato událost nejenže ještě více zintenzivnila už tak napjatou atmosféru v Českých zemích, ale také předznamenala jedno z nejkrutějších období v evropských dějinách – třicetiletou válku.

Příběh začíná několik let před touto událostí. Prostřednictvím tzv. Rudolfova majestátu z roku 1609 garantovala vláda císaře Rudolfa II. náboženskou svobodu protestantským šlechticům v Českém království. Po smrti Rudolfa však nastoupil na trůn jeho bratr Matyáš, který byl vůči protestantismu mnohem méně tolerantní. Jeho vláda zahájila rekatolizaci země, což vedlo k rostoucí nespokojenosti mezi protestantskou šlechtou. Napětí vyvrcholilo, když byl uzavřen protestantský kostel v Broumově a stržen kostel v obci Hrob. Protestantská šlechta vinila císařské místodržící, a proto svolala 23. května 1618 jednání na Pražském hradě.

Na toto setkání dorazili císařští místodržící Vilém Slavata z Chlumu a Jaroslav Bořita z Martinic a také sekretář Filip Fabricius. Byli konfrontováni a obviněni ze zrady. Po krátké a napjaté debatě byli Slavata, Martinic a Fabricius vytlačeni z oken Pražského hradu. Naštěstí pro ně pád z okna třetího patra neznamenal smrt – dopadli do hlubokého hradního příkopu plného odpadků, a díky tomu pád přežili. Tento čin však měl dalekosáhlé důsledky.

Následující den protestantští šlechtici vytvořili „Defenzivní alianci“, spojenectví proti císaři a jeho politice rekatolizace. Tak byl položen základní kámen pro třicetiletou válku. Co začalo jako náboženský konflikt v Českých zemích, se rozrostlo do obrovského vojenského konfliktu, do kterého se zapojilo mnoho evropských mocností. Ačkoli byly důvody války složité a mnohostranné, defenestrace byla jiskrou, která tento požár zažehla.

Numismat je ražen v nejvyšší kvalitě Proof a je uložen v elegantním albu s hologramem a unikátním číslováním společně s certifikátem pravosti.

Specifikace

Země původu Česká republika
Rok 2023
Nominální hodnota symbolická nominální hodnota 1 TOLAR ČECHIE
Limitace 999 ks
Kov Základní kov (Cu)
Hmotnost 30 g
Průměr 40 mm
Zušlechtění Parciálně kolorováno a pozlaceno
Mincovna Bohemia mincovna
Certifikát pravosti Ano
  • Moje mincovna CZ s. r. o. vylučuje přijetí nabídky s dodatkem nebo odchylkou ve smyslu ustanovení § 1740 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.
  • Objednávku mohou realizovat pouze osoby starší 18 let.
  • Objednávku obdržíte nejpozději do 14 ti dnů.
  • Nabídka je platná do 30. 12. 2024 nebo do vyprodání skladových zásob.
  • Všeobecné obchodní podmínky k dispozici zde.
  • Každý produkt můžete odeslat zpět v termínu do 14 dnů od jeho obdržení. Moje mincovna CZ s. r. o. Vám v takovém případě vrátí náklady na pořízení produktu.

Mohlo by se vám také líbit