Spolehlivý partner sběratelů zlatých a
stříbrných pamětních mincí a medailí

Svatý Václav - Patron českého národa, stříbrná pamětní medaile 5 oz
Svatý Václav - Patron českého národa, stříbrná pamětní medaile 5 oz Svatý Václav - Patron českého národa, stříbrná pamětní medaile 5 oz

Svatý Václav - Patron českého národa, stříbrná pamětní medaile 5 oz

Pamětní ražba u příležitosti Dne české státnosti 28. září věnovaná památce prvního českého světce a hlavního patrona českého národa

Není skladem
 • 5 oz ryzího stříbra 999/1000
 • Přísná limitace pouhých 100 exemplářů pro celý svět
 • Unikátní číslování na hraně, na certifikátu a v luxusním sběratelském boxu
 • Exkluzivně pouze u Moje mincovna CZ

Detailní popis

Na 28. září připadá Den české státnosti. Toto datum je zároveň svátkem sv. Václava, přemyslovského knížete, patrona Čech a Moravy a jednoho z tradičních symbolů českého státu. K uctění jeho památky vydala tradiční ryze česká numismatická značka Bohemia Mint pamětní medaili Svatý Václav – patron českého národa limitované edici 100 exemplářů, kterou máme tu čest exkluzivně distribuovat.

Averz tohoto numismatu vyobrazuje postavu Václava. Je zde zachycen ve své zbroji jako úctyhodný patron českého národa. Reverzní strana nese symbolickou hodnotu 50 TOLAR ČECHIE odkazující na bohatou tradici mincovnictví českých zemí a propojená heraldická zvířata český lev a moravská a slezská orlice pak zdůrazňují jejich jednotu. 

Václav se podle legend narodil roku 907 jako prvorozený syn Vratislava z rodu Přemyslovců a kněžny Drahomíry. O jeho výchovu se v duchu křesťanské víry zasloužila babička Ludmila. Někdy po roce 921 usedl Václav na knížecí stolec a ukončil krutovládu své matky, která se dříve ujala moci jako regentka po tragickém skonu Vratislava. Svatý Václav byl známý jako ochránce českého národa, ve svém okolí vzbuzoval zasloužený obdiv svou zbožností a asketickým životem. Starostlivě pečoval o nemocné a neodmítl pomoc ani chudým lidem a sirotkům. Do Čech nechal povolat duchovenstvo a učitele, kteří horlivě šířili křesťanské učení a myšlenky.

Patrně kvůli své milosrdné povaze, ale i kvůli sporům o zahraniční směřování své vlády, se Václav stal trnem v oku svého bratra Boleslava, který dychtil po převzetí moci. Pozval Václava na hostinu do Staré Boleslavi a druhý den ráno cestou na mši se jej pokusil zavraždit. Tento plán se mu však nepodařilo uskutečnit, a tak tento hanebný čin nakonec dokončili jeho služebníci. Stalo se tak 28. září pravděpodobně roku 935 a tento den si dodnes připomínáme jako Den české státnosti. K výročí úmrtí patrona českého národa se každoročně konají oslavy a poutě do Staré Boleslavi.

I přesto, že život svatého Václava tak krutým způsobem vyhasl, jeho odkaz přetrval v legendách po celá staletí. Důkazem jeho svatosti byly zázraky, jež mu byly přisuzovány během života i dlouho po smrti. Pověsti líčí například zázračné uzdravení lidí a osvobození vězňů vroucně se modlících ke svatému Václavovi.

Medaile o průměru 65 mm je ražena do 5 uncí ryzího stříbra stříbra 999/1000 a je uložena v ochranné kapsli a balena v elegantním sběratelském boxu s číslovaným certifikátem pravosti.

Specifikace

Země původu Česká republika
Rok 2022
Nominální hodnota symbolická nominální hodnota 50 TOLAR ČECHIE
Limitace 100 ks
Kov Stříbro (Ag)
Ryzost kovu 999/1000
Hmotnost 155,5 g (5 oz)
Průměr 65 mm
Kvalita Proof like
Mincovna Bohemia Mint
Certifikát pravosti Ano, číslovaný
Balení Elegantní sběratelský box, ochranná kapsle
 • Moje mincovna CZ s. r. o. vylučuje přijetí nabídky s dodatkem nebo odchylkou ve smyslu ustanovení § 1740 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.
 • Objednávku mohou realizovat pouze osoby starší 18 let.
 • Objednávku obdržíte nejpozději do 14 ti dnů.
 • Nabídka je platná do 30. 12. 2024 nebo do vyprodání skladových zásob.
 • Všeobecné obchodní podmínky k dispozici zde.
 • Každý produkt můžete odeslat zpět v termínu do 14 dnů od jeho obdržení. Moje mincovna CZ s. r. o. Vám v takovém případě vrátí náklady na pořízení produktu.

Mohlo by se vám také líbit